Osman Çengel Diş Kliniği

İstanbul Beylikdüzü’nde, bir alışveriş merkezinin ofis bloğunda yer alan Osman Çengel Diş Kliniği, Paye Design tarafından tasarlandı.

Yüksek bir tavana ve mekan boyunca devam eden geniş bir cam cepheye sahip olan projenin tasarımında temel amaç, bu ferah ve aydınlık ortamdan optimum oranda faydalanırken kliniğin tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir mekan oluşturmaktı.

Orta akstan girişi bulunan mekanda kullanıcıyı öncelikle mekana hakim olan banko karşılıyor. Girişten itibaren bankodan cepheye doğru uzanan bu aksın sonunda kullanıcılara kendini rahat hissettirecek bir bekleme alanı planlandı. Mekanı ikiye ayıran koridorun bir tarafında klinik odaları, çalışma odası ve mutfak cephe aksına yerleştirilirken, diğer tarafına kliniğin servis alanları konumlandırıldı. Servis alanları kapalı bölücülerle hastaların dikkatinden uzak tutulurken, klinik odaları ve diğer birincil alanlar ise daha göz önünde ve doğal ışık ile havalandırmadan maksimum yararlanacak şekilde konumlandırıldı. Cephe boyunca devam eden mekanlar oval cephe hattına dik olarak konumlandırıldı ve bu aksın akışını takip eden alanlar oluşturuldu. Cephe aksında bulunan mahallerde şeffaf bölücüler kullanılarak koridor boyunca doğal ışıktan faydalanılırken bölücü üzerine uygulanan cam filmi ile hastaların mahremiyeti sağlandı. Mahaller ve bekleme alanı arasındaki bölücülerin oval köşeleri sirkülasyon alanlarını rahatlatırken cephe yerleşiminden kaynaklanan ve birbirini karşılamayan duvar akslarının rahatsız edici algısını ortadan kaldırdı.

Genel olarak sade çizgilere sahip mekanda kullanılan malzemelerde de bu sadelik devam ettirildi. Mekanın sahip olduğu ferahlığın verdiği avantaj, sağlık yapılarındaki alışılagelmiş açık renk tonların dışına çıkma özgürlüğü sağladı. Tavan ve duvarlarda koyu renkler kullanılırken zemin kaplamalarındaki ve mobilyalardaki ahşap tonları ile daha sıcak bir mekan oluşturmak amaçlandı. Genel aydınlatmada sıva altı spotlar kullanıldı, bekleme alanı ve diş üniteleri üzerindeki sarkıt aydınlatmalar ile daha dikkat çekici ve görsel bir etki oluşturuldu.

Etiketler: