Oyun Hakkı

1947-1978 yılları arasında üretilen yüzlerce oyun alanı tasarımında izi olan mimar Aldo van Eyck’tan ilhamla tasarlanan yerleştirme, tüm yaştan kullanıcıları etkileşimli bir peyzaja davet ediyor.

Londralı Aberrant Architecture ekibinin ürettiği oyun peyzajı, Matadero Madrid’in deneyselliğe ve ortak öğrenmeye dayalı disiplinlerüstü sanat projeleri üretimine odaklanan Intermediæ programı kapsamında üretildi. Çocukluk, ekoloji, sivil katılım ve kent hakkı gibi konularda çalışmalar yürüten Intermediæ, Oyun Alanları projesinde, çeşitli ülkelerden tasarımcıların ürettiği oyun peyzajları aracılığıyla günümüz kentlerinde çocukların ihtiyaç duyduğu alanları vurgulamayı, çocukları bir yapının içinde oynamaya davet ederek kültür kurumlarını yaşça küçük kullanıcılara da açmayı amaçlıyor.

Aberrant ekibinin sergi mekanında bulunan büyük yerleştirmesi kendiliğinden, kuralsız bir oyun deneyimini, oyun alanları tasarımlarıyla özellikle Hollanda kentlerinin peyzajına hayli etkisi olmuş Aldo van Eyck’ın mimari dili üzerine kuruyor. Esas soruları ise şunlar: Sanatçılar çocukların oyun mekanını nasıl tahayyül edebilir? Bir kültür kurumu çocuklar için yeni deneyimleri nasıl önerebilir ve test edebilir?

Günümüz kentlerinde peyzajın oyun aracılığıyla nasıl dönüştürülebileceğini hayal eden ekibin strüktürler, şekiller ve nesneler üzerine kurulu kurgusunda, Van Eyck’tan alınan ilham şekiller, yüzey ilişkisi, sınır, kompozisyon, mıntıka, grafik dil ve eşik kavramlarıyla biçimlenmiş. Farklı yüksekliklerde, farklı geometrilerde zeminde tanımlı bir renk paleti kullanılarak gerçekleştirilen projede çeşitlilik, hayalgücünü etkin bir eyleme dönüştürmek esas hedeflerden. Geçici bir yerleştirme olarak tasarlanan oyun peyzajı, sadece çocuklara değil, aynı zamanda yetişkinlere de etkileşim yoluyla, benzer olasılıkları açmayı deniyor.

Landscapes for Play projesinin de dahil olduğu, Intermediae’nin tasarımcılarla işbirliği içinde yaptığı bu deneyler çoğunlukla sergi alanında gerçekleşirken kimi zaman da içine yerleştiği yapının diğer iç mekanlarına ya da dışarıya da taşabiliyor. Landscapes for Play, 2019 Sonbahar’ında İspanyol sanatçı Leonor Serrano Rivas’ın sergi alanının tavanında bir gölge tiyatrosu ürettiği işiyle yer değiştirecek.

Etiketler:

İlgili İçerikler: