Özgür İkili

Enorme Studio tarafından gerçekleştirilen proje, seramiğin mobilya tasarımında kullanımına odaklanıyor. Yerel malzeme ve el işçiliğine teşvik etmeyi amaçlayan ekip, kurguladıkları modüler sistem ile ürünün kullanım potansiyelini zenginleştiriyor.

Madrid merkezli Enorme Studio'nun tasarladığı modüler mobilya sistemi, tuğla üretimini ilk defa kalıplar kullanarak gerçekleştiren makinayı geliştiren Alman imalatçı Carl Schlickeysen’in işlerinden ilham alıyor. Schlickeysen adını taşıyan iş, metal ile seramiği bir araya getiriyor. Metal bölüm taşıyıcı görevini üstlenirken tonoz şeklinde dizilen ve tuğla görünümü verilen seramikler ise masa ile oturma bölümü gibi yatay yüzeyleri oluşturuyor. Birbirine eklemlenen modüller sayesinde ise banklar, piknik masaları ve hatta amfiler üretmek mümkün.

Enorme Studio, Schlickeysen mobilya

Enorme Studio’nun Bovedilla Series adlı projesi, endüstriyel seramik parçalarını farklı mobilya üretimlerinde kullanmanın yollarını araştırıyor. Schlickeysen ise bu çalışma kapsamında geliştirilen ilk prototip olarak yerel malzeme kullanımından faydalanarak el işi üretimler gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Tasarımda kullanılan seramikler, endüstriyel seramik üreticisi Grupo Díaz Redondo tarafından sağlanmış.

Madrid’de bulunan Conde Duque Kültür Merkezi için Gastrofestival 2017 kapsamında kullanılmak üzere geçici mobilya yerleştirmeleri olarak hayata geçirilen proje, festival sonrası kurumun kalıcı öğelerinden birine dönüştü.

Etiketler:

İlgili İçerikler: