PALiMPSEST Sergisi The Circle’da

Mimarlık odaklı bir kültür, sanat, araştırma ve üretim platformu olan The Circle, Intra lighting’in katkılarıyla 9 Kasım’da başlayacak PALiMPSEST Sergisi’ne ev sahipliği yapacak.

Sanatçı Deniz Barlas Velioğlu’nun görsel ve yazılı katmanları çarpıştırarak kurguladığı bir dünya içinde yarattığı çalışmalar ve Yüksel Demir’in bu dünyadan esinlenerek bestelediği müziklerden oluşan çok katmanlı PALiMPSEST Sergisi, 22 Kasım’a kadar The Circle’da ziyarete açık olacak.

Eski zamanlarda parşömenler üzerinde yazılmış metinlerin kazınarak ya da yıkanarak yeniden kullanılabilir hale getirildikten sonra yeni yazıların üzerine eklenmesi ile izlerin iç içe geçtiği parşömen anlamına gelen“palimpsest” kavramının ismini verdiği sergi, Deniz Barlas Velioğlu’nun eserlerine ve Yüksel Demir’in bu eserler üzerinden bestelediği müziklere odaklanıyor.

Deniz Barlas Velioğlu, reklam sektöründe geçirdiği yoğun tempolu çalışma dönemi sırasında şehir hayatının içinde biriktirdiği stresten kaçmak için çıktığı kısa bir tatil ve Kaleköy’de geçirdiği birkaç gün sonrasında bir akşam eve döndüğünde resim yapmak için durduramayacağı bir istek duyar. Evde o an için resim kağıdı bulamayınca aklına gazeteler gelir ve sayfalarını boyamaya başlar. Gazete kağıtları üzerine yepyeni dünyalar kurgular.

Bu dünya ve hikayeler üzerinden Yüksel Demir sanatçının dışa vurduğu tüm duyguları yüklenir ve sanatçının yaşadığı yaratma sürecini aktaran İş-güç (kaçış), kıyı, esin ve yaratıklar olmak üzere dört bölümden oluşan "Yaratıklar" albümü ile tüm bu duyguları müziğe dönüştürür.

Deniz Barlas Velioğlu, geliştirdiği özgün sanat anlayışını şu şekilde aktarıyor: “Geliştirdiğim görsel-yazılı dil iki temel katmandan oluşuyor: Çoğunlukla gazete sayfaları gibi basılı malzemeler ve üzerinde kurguladıklarım. Tek başına sınırlı anlamlar içerebilecek bu iki dünyanın diyaloğu/çarpışması, ‘artı anlamlar’ doğuruyor. Gazete sayfası, yazıları, fotoğrafları, renkleri ve dokusu ile çoğu zaman benim için esinleneceğim görsel-anlamsal bir başlangıç noktası oluşturuyor. Üstte kurguladığım dünya ise bazen alttakinin varlığını reddedip görmezden geliyor bazen de ona cevap veriyor. Her iki durumda da anlamsal bir bütünlük oluşturuyorlar. Bu birlikteliğin izleyicide de yeni çağrışımlar uyandırarak onu yolculuklara çıkaracağını umuyorum.”

Görsel/işitsel/yazılı birçok katmandan oluşan PALiMPSEST Sergisi 9-22 Kasım 2023 tarihleri arasında The Circle’da ziyaret edilebilir.

Detaylı bilgi için: thecircle-o.com/palimpsest.

Etiketler: