Parkın Altındaki Yaşam

Proje, içinde konumlandığı kampüse yeşil alanlar ekleyerek ve de kendisi de bu yeşil alanların bir parçası haline gelerek çalışanların sosyal, sportif ve eğitimsel gereksinimlerine yanıt veriyor.

Akbank Akademi Yaşam Merkezi bir yapı olmaya çalışmayan, tam aksine barındırdığı yoğun programı peyzaj içinde kaybederek gizleyen ve ihtiyaç olan aktif yeşil alanı çoğaltan bir yapı kompleksi.

Akbank Şekerpınar Kampüsü’nde yer alan yapı, halihazırda hizmet veren Akbank Akademi ile Data Merkezi binalarını bütünleyen bir aktiviteler programını barındırıyor. İşverenin kent yaşamından uzak bu bölgede 2.800 kişilik bir kampüsteki yaşamı daha cazip kılmak, çalışanlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve yakın çevrede gidermeleri oldukça güç olan spor, kültür, dinlenme, mini market gibi önemli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurguladığı program, kendini yeraltında gizleyen bir mimariyle hayata geçirildi.Kapalı alanlarda konferans merkezi, seminer salonları, çarşı, fitness merkezi, kafeterya, sosyal yaşam dinlenme mekanları ve 350 araçlık bir kapalı otopark yer alıyor. Kampüsteki tüm etkinlikleri bütünleştiren park, 17.000 metrekarelik açık alana yayılan yeşil alan, açık spor mekanları, hobi bahçeleri ve açık amfisi ile yoğun etkileşimli bir sosyal yaşantıyı zenginleştiriyor.

Konumlandığı kampüs içinde yoğun ihtiyaç duyulan fitness merkezini, konferans ve sergi salonlarını, ortak buluşma mekanlarını, mini çarşı ve kafeterya hacimlerini yapı, doğal zeminden hafif bir meyille yükseltilmiş bir yeşil plato altında gizliyor. Sahip olduğu mimari mekan kurgusu sayesinde barındırdığı yoğun programa karşın her mekan doğal gün ışığına sahip.

Vaziyet planı
2.Bodrum kat planı
Bodrum kat planı
Teras planı
A-A kesit
C-C kesit
Kuzey görünüşü
Güney görünüşü
Doğu görünüşü
Batı görünüşü

Ne düşünüyorsunuz?

1 yorum TARTIŞMAYA KATIL