Pekişen Ortaklıklar

Kent içinde kendine yer edinmiş bir tarım hareketi için gerçekleştirilen eğitim merkezinde iç ve dış mekanlar, aktif kullanım senaryoları eşliğinde etkileşimi temel alarak şekilleniyor.

Tennessee Üniversitesi’ne bağlı Mimarlık ve Tasarım Okulu öğrencilerinin Elizabeth Eason Architects ve diğer profesyonellerle işbirliği içinde gerçekleştirdiği tasarla-yap projesi, kar amacı gütmeyen Beardsley Community Farm için yeni bir eğitim merkezi sunuyor. Beardsley Community Farm, gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarım gibi konuları, eğitimler ve sosyal destek programları ile yaymak ve farkındalık yaratmak üzerine çalışıyor. 18 yıl boyunca sınırlı kaynaklarla faaliyet sürdüren ekip için tasarlanan eğitim merkezi mümkün olduğunda küçük tutulan bir ayak izi içine ihtiyaç duyulan işlevleri etkin bir şekilde sığdırmaya odaklanıyor. Aktif kullanımı üstü örtülü açık alanlarla birlikte kurgulayan projede buralar karşılama alanı, açık sınıf, toprak odası gibi işlevler taşıyor. Ayrıca parka bakan küçük bir amfi bulunuyor.

Kent içinde yer alan çiftliğin kendisi gibi tasarımın karakterini de katmanlar ve karşıtlıklar belirliyor. Modern bir yerellik fikri; alan, plan ve detaylar gibi her ölçekte kendini gösteriyor. Çiftliğin başkalarına ulaşma misyonunu kolaylaştırmak üzere şekillenen tasarım, anlamlı etkileşimlerin gerçekleşeceği bir mekan sunmayı amaçlıyor. Sürdürülebilirlik ve zanaatin olduğu kadar kamusal mekana katkıda bulunmanın etik yönü de süreçte önem kazanıyor. Tasarla-yap modeli projenin düşük bir bütçe ve iyi bir tasarımla 10 ay içerisinde tamamlanmasını sağlamış. Öğrenciler de toplumdaki etkileşimleri odağına alan süreçte mimarlığın farklı cepheleri ve yapma teknikleri hakkında derin bilgi edinme fırsatı bulmuşlar.

Etiketler: