PHI

EN

ŌZA Design, PHI Konut Geliştirme Projesi kapsamında, İstanbul Galata'da bulunan altı özel konutun iç mekân tasarımını üstleniyor.

PHI’de iç mekân planlamasından malzeme seçimine kadar İstanbul şehrinden ilham alındı: Projenin konumundan, derinlikli tarihten ve daha da önemlisi kentin ruhundan ve insanların yaşam tarzından esinlenildi.

İstanbul sürekli evriliyor ve kendini yeniliyor: Derin ve nitelikli tarihi mirasla arasındaki armoniyi sürdürüyor. Ana konsept, geleneksel ile modernin karşıtlığından yola çıkarak yeni bir tasarım dili yaratmak oldu. Tarihi manzara karşısında modern ve sakin bir atmosfer yaratılarak, geçmişle şimdiki zaman arasında uyum yakalanması amaçlandı.

Manzara tasarımın en önemli unsuru haline geldi. Bu nedenle minimal ve sofistike bir yaklaşımla, doğal ve topraksı malzemeleri temel alan, dikkati başka bir yöne çevirebilecek gereksiz dekoratif unsurlardan uzak bir tasarım önerisi sunuldu.

Açıklık ve Hafiflik Hissiyle Tasarlamak
İç mekân, mümkün olduğunca açık, manzarayla arasında hiçbir kısıtlama olmayacak şekilde tasarlandı. Altı konutta da; mutfak, yemek odası ve oturma odası, birleştikleri cephede doğrudan manzaraya bakan yekpare birer mekân olarak düşünüldü. Yatak odaları kendilerine entegre birer banyoyla birlikte tasarlandı.

Kullanlan tüm malzemeler yerel kaynaklardan sağlandı. Meşe doğramalar, doğal meşe zemin kaplaması, açık renk duvarlar ve açık renkli mermer ürünler projenin temel paletini oluşturdu. Bu palet tüm odalar boyunca sürdürüldü. Aydınlatma planı ve mobilyalar, kullanıcıyı yedi tepeli şehrin hızlı ritminden uzaklaştırıp, huzurlu ve sakin bir ortam sunmak üzere tasarlandı.

Kısıtlı bir tavan yüksekliği nedeniyle gizlenmiş tavan aydınlatmaları sistemleri tercih edildi, duvar ve yer aydınlatmalarıyla desteklendi. Saklama alanları işlevsel bir şekilde gizli tutularak tümüyle açık, geniş alanlar yaratıldı.

Bu projede kullanılan mobilyaların neredeyse tümü ŌZA Design'ın WARRIOR koleksiyonundan seçildi. Ayrıca Türkiye’den iki sanatçının işlerine yer verildi: Sinan Logie’nin eserleri ve Özge Özdal’ın seramik çalışmaları.

Etiketler:

İlgili İçerikler: