Pi Ofis

Wand Works Mimarlık, İstanbul merkezli bir dijital pazarlama ve reklam şirketinin çalışma alanı olarak Pi Ofis'i tasarladı.

Yeni kurulan şirketin ilk fiziksel alanının konsept tasarımı için mimarlardan, tek başına konsantre olma, resmi bir toplantı yapma veya kapsayıcı bir ortamda beyin fırtınası yapma gibi farklı çalışma senaryolarını küçük bir alanda barındırabilecek bir yer tasarlamaları istendi.

Şirketin adını Pi sayısından alması mimarlar için bir ilham kaynağı oldu ve onları Pi'nin nasıl görünebileceği konusunda düşünmeye sevk etti. Mimarlar tarafından Pi'nin mükemmel bir daireyle olan ilişkisi ve Pi'nin dairesel temsilleri üzerine çalışıldı ve bu da ofis ve diğer alanları ayıran tavan yapısına ilham verdi. Tavandaki havalandırma kanallarının birleşiminin görüntüsü cesurca ortaya çıkarıldı ve sarıya boyandı. Başlarını bir an monitörden kaldırdıklarında görecekleri dairesel strüktürün ve hava kanallarının üstlerindeki birleşim noktasının görüntüsü, ofiste görsel ve iletişim odaklı işler üreten tasarımcılara ilham vermek için tasarlandı.

Ofis alanları, ekonomi odaklı, maliyet ve alan açısından verimli cubicle çiftlikleri ve toplantı odaları olmaktan, birden fazla düzeyden ve departmandan insanların birlikte çalışmasına ve yaratmasına olanak tanıyan, çeşitlilik bilincine sahip iş yerlerine doğru uzun bir dönüşüm yolculuğu geçirdi. "Birlikte yarat" sloganından ilham alan mimarlar, Pi Ofis'in küçük alanını, insanların birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanıyan esnek bir total alan olarak tasarladı.

Daha az duvar ve daha fazla perdeyle toplantı odasının, kapalıyken özel bir toplantı alanı olarak ya da açık ve ofise bağlıyken bir çalışma istasyonu olarak kullanım uygunluğu sağlandı. Dinlenme alanı ise, karşılama, bekleme veya rahat bir çalışma ortamı gibi birçok amaca hizmet ediyor. Açık kitaplık, görsel bağlantıyı engellemeden alanı ikiye ayırıyor. Çalışma alanı, çeşitli çalışan sayısı ve kullanım şekline hizmet eden devamlı lineer bir masadan oluşuyor. Monokrom renk şeması ile birlikte yaratıcılığın rengi olan sarı baskın bir şekilde kullanıldı.

Etiketler: