Prefabrikle Yeni Denemeler

Son dönemlerde konut pazarındaki artışa yönelik çözüm arayışlarıyla gündemde olan Berlin’de konumlanan bu yeni yapı, prefabrik üretimin avantajlarını çeşitli mekan çözümleriyle bir araya getiriyor.

Wohnregal konutlar ve çalışma atölyelerini içeren altı katlı bir yapı. Endüstriyel depo inşaasında yaygın olarak kullanılan prekast beton öğeler kullanılarak inşa edildi. Böylesi bir seri üretim inşaat tekniğinin seçilmesinin ardında Berlin’deki konut pazarının karşı karşıya olduğu ve birbirine zıt iki zorluğun birden üstesinden gelinmesi amacı yatıyordu.

Bir yandan endüstriyel prefabrikasyon maliyetlerin düşürülmesi ve daha kısa inşa süreleri gibi seri üretim inşa tekniklerinin avantajlarını sunuyor ve konut üretimindeki gittikçe artan bütçeleri kısılı tutuyor. Diğer yandan seri üretim inşaatın otomatik olarak içinde yaşanan birimin standartlaştırılması anlamına geldiğine dair önyargılara karşın Wohnregal, farklı yaşam ve çalışma atölyelerinden maksimum bir çeşitlilik sunarak kentsel yaşam tarzlarının geniş bantlı değişkenliğine yanıt veriyor.

Zemin kat planı
1. Kat planı
2. Kat planı
3. Kat planı
4. Kat planı
5. Kat planı
Doğu cephesi görünüşü
Kuzey cephesi görünüşü

Uzun kenar boyunca süreğen olarak giden TT formlu tavanıyla prekast beton strüktür, iç mekanda hiçbir strüktürel duvara gereksinim duymayan cepheden cepheye uzanan temiz açıklığıyla çok çeşitli mekanlara olanak sağlıyor. Büyük ebatlı standart kayar kapıların da yer aldığı bir perde duvar, cephe işlevi görüyor. Bu cephe düzeni iç mekanın yaz aylarında çevresine açılmasına imkan vererek yaşam alanını neredeyse bir locaya çeviriyor. Aynı zamanda bu perde duvar gridli prekast beton strüktürün hem içeriden hem de dışarıdan maksimum oranda algılanmasını da sağlıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

1 yorum TARTIŞMAYA KATIL