Ritmik Geçit

Londra’nın Walthamstow kentinde 1980’lerde inşa edilen bir apartmanın iki katlı terasında kemer biçiminde kontrplaklar kullanılarak yapıya entegre tasarlanan kütüphane, ziyaretçilere geniş bir kitap koleksiyonu sunuyor.

Kütüphanenin yerleşeceği mevcut eski yapının çatı kirişleri ve eğimi göz önüne alındığında boşluğun erişiminin zor olduğu fark edilmiş, bu durum ve sınırlı bütçe nedeniyle yeni bir çatı uygulaması yerine mevcut yapıya entegre olabilen bir kütüphane tasarımı kararı alınmış. Çapraz kiriş sistemi dönüştürülerek kontrplak kemerlerle küçük bir tezgah, raflar ve bir çalışma alanı oluşturulmuş.

Tüm yüzeylerde 18 milimetrelik ladin kontrplaklar kullanılarak raflardan oluşan kemer biçiminde bir geçit inşa edilmiş. Çatıdaki mevcut boşluğu işlevlendirecek kavisli kemerler ise detaylı ölçümlerle hesaplanıp şablonlar oluşturularak üretilmiş. Montajın kolay olması için kontrplaklar numaralandırılıp, birleşim detaylarıyla birlikte tasarlanmış. Kontrplaklar yangına dayanıklı olması için özel bir sıvı ile kaplanmış ve raflar arasında LED aydınlatmalar kullanılmış. Mekanın tüm verilerini değerlendiren akılcı kütüphane tasarımı ile alanda toplamda 10 metrekarelik bir kazanım sağlanmış.

Etiketler: