SD

EN

Tisselli Studio tarafından tasarlanan SD, İtalya'nın Cesena kentinde yer alan bir apartman projesi.

Proje, atıl kalmış sanayi bölgesini bir konut binası ile yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Bunun için, müşterinin ticari alan gereksinimlerine saygı gösterirken şehre kaliteli mimari sağlamak için iyi tasarım ve düşük bütçe parametreleri dahilinde çalışmak gerekti.

Sonuçta ortaya çıkan proje, çok çeşitli yapı türleri bulunan bölgenin küçük binalarına göre önemli bir mimari etki sağlıyor. Geleneksel bir yapı kullanma kararıyla, mimarların tasarım enerjilerini, detaylara ve yenilikçi tasarım arayışına olanak tanıyan kaplama malzemelerine odaklamalarını sağladı. Arazinin eğimini dikkate alan kapsamlı ve işlevsel bir çözüm geliştirildi.

Ortaya çıkan bina, uzun bir aks doğrultusunda üst üste binmiş katmanlardan oluşuyor. Her "katmanın" belirli bir kullanım alanı var: İlk kat otopark için ayrıldı, ikinci katta da otoparkla birlikte, açık yaşam alanı bulunuyor, kalan katlar ise 28 konut birimine ayrıldı. Rampalar ve yaya geçitlerinden oluşan bir sistem yapıyı birleştirerek tüm katlara erişim sağlıyor.

Bina boyunca uzanan geniş balkonlar, konut birimlerine erişim sağlıyor ve yapının yatay formunu vurguluyor. Yapıyı çevreleyen iki bant, parçalı cepheye düzen sağlayarak, binanın tanımlayıcı sembolü olarak işlev görüyor.

Etiketler: