Skip House

EN

KiKi ARCHi tarafından tasarlanan Skip House, Pekin'in batı bölgesinde yer alan dubleks bir daire. Ev sahibi burada dört kişilik ailesiyle birlikte yaşıyor. Ayrıca, ailenin büyükleri sık sık ziyaret ediyor ve bir süre kalıyorlar. Bu 300 metrekarelik dubleks dairede, aile üyelerinin farklı ilgi alanlarının, tercihlerinin ve farklı yaşam tarzlarının bütünleştirilmesi hedefleniyor.

KiKi ARCHi, özgün mekânsal özelliklerden yararlanarak, entegre yapısal tasarım yoluyla alanları birbirine bağlayabilen açık, basit bir "yarım kat oturma odası" yaratmaya karar verdi. Özgün merdivene müdahale edilerek, beton ve ahşaptan basamaklarla yeni bir merdiven oluşturuldu. Birinci ve ikinci katları birbirine bağlayan, biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki adet çok işlevli açık platform inşa edildi ve aile için "çok katmanlı bir yaşam sahnesi" yaratıldı.

Bu tasarım yaklaşımı sadece daha fazla doğal aydınlatma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda mekanı yapısal ilişkide önemli bir unsur haline getiriyor. Merdivenden uzanan küçük ahşap platform, çocukların günlük aktivitelerine hizmet eden açık bir masa olarak kullanılabiliyor. Merdivenin başındaki, mikro-çimento platform, kanepe, TV ve diğer günlük ev eşyalarıyla birlikte ev sahibinin fitness alanının bulunduğu geniş bir oturma odası oluşturuyor. Burada durulduğunda, platformun yüksekliği sayesinde yemek alanı, birinci kattaki mutfak ve ikinci kattaki çay salonu kolayca görülebiliyor.

İlk katta giriş, mutfak, yemek odası, tuvalet, ebeveyn yatak odası, çocuk odası ve diğer işlevsel alanlar konumlanıyor. Ara kata yerleşen oturma odasından ahşap basamaklarla üst kata çıkıldığında ise, ev sahibi için özel olarak düzenlenmiş, geleneksel Doğu izleri taşıyan bir çay odası yer alıyor. Çay odasının arka planındaki yuvarlak ay kapısı aile büyüklerinin kaldığı yatak odasına açılan gizli bir kapıyı gizliyor.

Sakin ve ölçülü bir yaşam tarzını benimseyen ev sahibi özellikle geleneksel Çin kültürünü yansıtmaya önem veriyor. Bu nedenle ofis, geleneksel Çin felsefesinden yola çıkarak, genel renk seçimlerinde siyah, beyaz ve griyi kullandı. Ahşap, mikro çimento ve diğer rustik malzemelerle de bu yaklaşımı destekledi ve dar altın merdiven korkulukları, ince ahşap ızgaralı kapı ve fayanslarla döşenmiş banyo gib bazı geleneksel detaylar ekledi. Mekan katmanlarını netleştirerek yaşam alanının çeşitliliğini vurguladı.

Etiketler: