SOM, Chicago Mimarlık Bienali'nde Bio-Blocks Teknolojisini Tanıttı

Skidmore, Owings & Merrill (SOM), 11 Şubat'a kadar kentin çeşitli yerlerinde devam edecek olan beşinci Chicago Mimarlık Bienali'nde (CAB 5) betona alternatif olarak, yosun bazlı Bio-Blocks teknolojisini tanıttı.

Temel olarak yosun bazlı biyo-betondan oluşan sıfır karbonlu bloklar, geleneksel beton bloklara (Concrete Masonry Units, CMU) alternatif olarak sunuluyor ve CO2 emisyonlarını %8'e kadar azaltabiliyor. Bloklar, Prometheus Materials'ın yardımıyla mikroalgler kullanılarak üretildikten sonra şirketin patent bekleyen fotosentetik biyo-yoğunlaştırma işlemine tabi tutuldu.

© Dave Burk | Skidmore, Owings & Merrill (SOM)
© Dave Burk | Skidmore, Owings & Merrill (SOM)
© Dave Burk | Skidmore, Owings & Merrill (SOM)
© Dave Burk | Skidmore, Owings & Merrill (SOM)

Geleneksel duvarcılık teknikleri kullanılarak, Uluslararası Duvarcılık Enstitüsü ve J&E Duff tarafından inşa edilen kurulum, malzemenin inşaatta uygulanabilirliğini kanıtlıyor.

Fulton Market Bölgesi'nde yer alan 167 Green, The Mews alanında spiral bir kurguyla sergilenen ürün, Bienal'in Bu Bir Prova (This is a Rehearsal) temasını yansıtan bir yapı malzemesi olarak gelecekteki potansiyelini ortaya koyuyor. CAB 5 sırasında, sonbahar rüzgarının ve neminin malzemeye etkileri de gözlemlenebilecek. Ayrıca üretim sürecini belgeleyen kısa film, serginin sonuna kadar yapıların bitişiğindeki alanda izlenebilecek.

Etiketler: