Studio-X İstanbul’un 1825 Günü Bir Kitapta Toplandı

Studio-X İstanbul Kitabı, kapanışının ardından geçen dördüncü yılda şehirdeki beş yıllık serüveninden bir kesit sunuyor.

3 Nisan'da okuyucuyla buluşacak olan Studio-X İstanbul Kitabı, Studio-X İstanbul’un faaliyette olduğu 2013 - 2019 yılları arasındaki beş yılının bir retrospektifi niteliğinde. Kurumun ağırladığı 600’den fazla etkinliğin kronolojik bir listesiyle açılan kitap, bu listeden 60 konu başlığına odaklanan seçkisiyle okuyucuya beş yıllık serüveninden bir kesit sunuyor. Kitap, etkinlikler çerçevesinde gerçekleşen söyleşileri ve yayımlanan makaleleri de ilk kez bir araya getiriyor.

Studio-X, kente dair araştırmaları ve projeleri kucaklayan akademik bir platform olarak sergiler, atölye çalışmaları ve panellerle çeşitli branşlardan pek çok fikri şehrin gelişimi için bir araya getirmeye çalıştı. Columbia Üniversitesi’nin bir girişimi olarak dünyanın sayılı kentlerinin ardından Kasım 2013’te İstanbul’da açılan Studio-X, verdiği desteklerle birçok araştırma projesini cesaretlendirdi, pek çok ilişki ağının kurulmasına öncülük etti ve yeni tartışma başlıklarının oluşmasına vesile oldu.

Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin (GSAPP) katkılarıyla Gülcan Evrenos, Selva Gürdoğan ve Ege Sevinçli tarafından yayıma hazırlanan kitap, Memed Erdener tarafından tasarlandı. 440 sayfalık kitap, Studio-X’in açıldığı 2013 Kasım ayından Haziran 2019'a kadar geçen beş yıllık süreci kronolojik bir akışta anlatıyor. Kitapta yer alan çalışmaların küratörleri, sanatçıları veya proje yürütücüleri tarafından kaleme alınan “Sonradan Bakınca” yazıları da kitabın sürprizlerinden. Kitabın son sözü ise “Varlığın Anlamı Üzerinde Studio-X İstanbul” başlıklı yazısıyla Pelin Derviş’e ait.

Studio-X İstanbul Kitabı, 4 Nisan tarihinden itibaren ise Superpool ve Columbia Global Centers İstanbul’dan ücretsiz olarak temin edilebilir.

Etiketler: