Sürekli Döngü

Espacio Solo sanat merkezi ve arşivi, bölgede bir buluşma noktası olarak varolurken aynı zamanda gençleri kentle ilişkili sanat üretimine teşvik etmeyi hedefliyor.

Madrid’de Estudio Herreros tarafından tasarlanan Espacio Solo sanat merkezi ve arşivi niteliği taşıyor. Post-pop ve post-sokak-sanatı hareketlerini bir çatı altında toplayarak sanatsal bir panorama sunmanın hedeflendiği merkez, aynı zamanda işlerle ve sanatçıları bir araya getiren bir buluşma noktası. Merkezin inşa edilmesinin temel amaçlarından biri de gençleri yaratıcılığa teşvik etmek ve sanatsal üretim için heyecanlandırmak niyetiyle sanatçılarla ziyaretçileri bir araya getirerek yeni bakış ve düşünme biçimlerinin keşfedilmesi.

Mekanların yapı içerisindeki yerleşimi kentin sokak ve meydan sistemine referans veren bir koridor sistemi ile oluşturulmuş. Kentte olduğu gibi genişlikleri değişken olan, kolektif doğaçlama faaliyetlere imkan veren alanlar yaratılmış. Tekil mekanların tasarımında ise insanlara kentsel sanatı çağrıştıran gri beton zeminler, endüstriyel çimento panellerden duvarlar, ahşap elyaf ve aydınlatmalar kullanılmış.

Yapı programı, müze benzeri sergi salonları, ziyaretçilerin kullanımına ve deneyimine açık alanlar, depolama alanları, yönetim için teknik birimler, karşılama salonları, sanat merkezinin şehirle temas etmesini sağlayan lobi gibi geniş mekanlardan oluşuyor.

Espacio Solo’nun ziyaretçiler için kurgulanan dairesel dolaşım aksı tasarımcıları tarafından Möbius şeridine benzetiliyor. Tasarlanan bu döngüsel şema, ziyaretçileri tam tur tamamlandıktan sonra yeniden sergileri ziyaret etmeye yönlendiriyor. Merkezin kurgusunun tariflediği bu deneyimin yarattığı sonsuz ve sürekli döngü geçici sanat koleksiyonunun da sürekli kendini yenileyen ve dönüşen haline referans veriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: