Suya Davet

Sokak ve kanal arasındaki sınırı kaldırarak insanları suya yaklaştırmayı arzulayan yerleştirme Brugge Trienali 2018 kapsamında şehrin yaşantısına ekleniyor.

Bu yıl “Liquid City” temasıyla gerçekleşen Brugge Trienali kapsamında Kore merkezli mimarlık firması OBBA’nın tasarladığı pavyon, şehrin kanallarından birine yerleşiyor. Dertien 12 ile birlikte gerçekleştirilen “The Floating Island”, şehrin merkezinde alternatif bir kamusal alan yaratarak insanları üzerinde vakit geçirmeye davet ediyor. Proje, Brugge peyzajına yaptığı basit bir müdahale ile sokak ve kanal arasında fiziksel anlamda bir bağ kurarken günlük yaşam ve sanat arasındaki sınırları da silikleştiriyor.

Suyun üzerinde dubalar yardımı ile duran yüzen ahşap platform mekanı kıvrımlı bir şekilde ilerleyerek tanımlıyor. Zemindeki çizgiyi takip eden metal strüktürler ise halat perdelerle tamamlanıyor. Rüzgar, güneş ve insanların etkisiyle farklı görüntüler oluşturan perdeler ile yerleştirme, tarihi dokusuyla öne çıkan şehirde aşina olunan manzaralara yeni bakışlar sunuyor.

Etiketler: