Talu Tekstil Showroom

EN

İstanbul, Bağcılar’da bulunan Talu Tekstil Showroom, XYZ Design tarafından 2022 yılında tasarlandı. Ofis projeyi şöyle anlatıyor:

Talu Tekstil genel merkez binasının altıncı katında bulunan projede, markanın müşteriler ile bir araya gelerek ürünlerini deneyimleme imkânı sunabileceği fonksiyonel ve şeffaf bir showroom yaratmak amaçlandı.

Dikdörtgen plan şemasına sahip 1.000 metrekarelik projede tasarım yaklaşımı, keskin sınırlar ile ayrılan alanlar yaratmak yerine, birbiri içine akarak süreklilik sunan bir mekân oluşturmak üzerine kuruldu. Bu anlamda genel mekânın pek çok noktadan algılanabilir ve deneyimlenebilir olması amaçlanırken, renk ve malzeme tercihlerindeki yalın ve sakin yaklaşım, showroom fonksiyonu altında sergilenen ürünlere altlık yaratma düşüncesinin bir sonucu oldu.

Showroom giriş alanında, kullanıcıları karşılayan bir banko ve devamında lobiye yönlendiren bir mekânsal yaklaşım benimsendi. İçeride, mekânın geneline hakim nötr renk paletine kontrast, kullanıcıların dikkatini ilk etapta üzerine çeken kırmızı tonlarında düşünülen bir platform ve yeşil terrazo malzemeden projeye özel üretilen yeni koleksiyon sergileme ünitesinin kullanıcıları karşılaması sağlandı. Söz konusu alanın devamında, kullanıcıları organik formlarla kurgulanan rotada mekânın bütün mahallerini gezdirerek tekrar başlangıç noktasına getiren, tercihe göre teras alanında ağırlayabilen ya da mekandan çıkış yapılabilen bir mekân organizasyonu düşünüldü.

Numune kumaş alanı ve birbirinden ayrı ancak ilişki içinde olan kadın-erkek showroom bölümleri, toplantı odası olarak tanımlanan ve mekânın genelinden izole edilerek kısmi mahremiyet sunan dairesel cam hacim çevresinde kurgulandı. Fonksiyonel ihtiyaca yönelik düşünülen depo, giyinme kabini ve fotoğraf stüdyosu ise aynı şekilde bu alanlarla ilişki kuracak şekilde planlandı.

Showroom’un dinlenme & teras alanında, yerleşim açısından yoğun bir semtte konumlanan mekânın söz konusu yoğunluktan görsel olarak izole, sakin tonlar ve organik formların yanı sıra bitkilerle sarmalanan bir atmosfer yaratılarak konuklara konforlu ve keyifli bir mekânsal deneyim sunması benimsendi.

Nötr renk tonlarının tercih edildiği projede, dairesel ve kıvrımlı formlarla yaratılan mekânsal akışkanlık, cam ve ahşap malzemelerle tamamlanırken ferah, dinamik ve süreklilik sunan bir showroom yaratılmaya çalışıldı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: