Tekinsiz Sınırlar

İşlevsel gerekliliklerin iç bahçelerle bir arada kurgulandığı satış ofisi karakterini, yapıyı sarmalayan kabuktan alıyor.

Karma kullanımlı Merkez Ankara projesinin satış ofisi olarak işleyen yapı; örnek daireler, idari birimler ve ofislerin yanı sıra iç ve dış bahçeye sahip. Temel tasarım fikri, doğayı mimariyle buluşturmak olarak belirtilen projede farklı mekanlar ardışık olarak organize edilmiş, işlevlerine göre iç bahçeler yardımıyla ayrıştırılmış.

Giriş ve bekleme alanından başlayarak proje maketinin sergilendiği ve ziyaretçilerin konut tipleri hakkında bilgilendirildiği alana geçiliyor; mekan akışı, birebir ölçüde ve kullanılan malzemelere uygun olarak hazırlanmış örnek daire alanında son buluyor. Yapının merkezi, bu iç bahçelere ve proje sergisine ayrılırken servis alanları ve dolaşım çekirdeği bir bütün olarak doğu cephesinde konumlandırılmış. Servis alanları, ofisler ve örnek daireler üst katta da devam ediyor. Yüksek tavanlı giriş holü ve maket alanı geniş boşluklarla kurgulanmış.

İç bahçeler, doğal ışığı yapının içine taşımanın yanı sıra iç ve dış mekan arasındaki ayrımı belirsizleştiriyor. Şeffaflık aynı zamanda görsel ilişkinin devamlılığını sağlayarak derinlik algısını artırıyor. Cephe elemanı olarak kullanılan kabuk, güneş ışığının filtrelenmesine yardımcı oluyor. Kabuğun aynı zamanda, binanın gece ve gündüz farklı karakterlere bürünmesini sağlaması ve yapıyı saran geometrisiyle satış ofisine bütüncül bir karakter kazandırması amaçlanmış.

Kütle ve iç bahçeler arasındaki geçişkenlik
Kabuk strüktürü
Galeri boşluklarıyla tanımlı mekan kurgusu
Mekana gün ışığını alan iç bahçeye bakış
Model sergileme alanı
Planlar
Kesitler