Tête-à-Terra Hollanda Tasarım Haftası 2023'te Tanıtıldı

ATÖLYE, 21 Ekim 2023'te başlayan Hollanda Tasarım Haftası (Dutch Design Week) kapsamında Eindhoven şehrinde, Mono Earth ortaklığı ve Kalebodur desteği ile oluşturdukları Tête-à-Terra isimli mekansal enstalasyonu sergileyeceklerini duyurdu.

EN

Tête-à-Terra, geleceğin tasarımı ve tasarımın geleceği ile ilgili bir buluşma olan ve sekiz gün sürecek Hollanda Tasarım Haftası boyunca Strijp-S bölgesinde, Ketelhuisplein'da sergilenecek.

Enstalasyonu oluşturan karşılıklı iki duvar rastgele karşılaşmalar için samimi bir mekan tanımlarken, ziyaretçilere kısa bir süre için yavaşlama fırsatı yaratıyor ve bireysel etkileşimi teşvik eden bir ortam yaratıyor. Hızı sürekli artan ilerleme ve teknolojik gelişme tarafından güdülen bir dünyada, pavyon bizi yavaşlamaya ve doğal dünya ile yeniden bağlantı kurmaya davet ediyor. Pavyonu oluşturan toprak tuğlalar; Türkiye'nin Kapadokya bölgesinin eşsiz toprakları ile seramik üretiminden çıkan atık parçalar birleştirilerek elde edildi.

Proje, üç ortak, ATÖLYE Architecture, Mono Earth ve Kalebodur arasında süregelen diyalog ve ortak inovasyon tutkusunun sonucunda ortaya çıktı. ATÖLYE Architecture Direktörü Güray Oskay, eserin sürdürülebilir uygulamalara geçiş konusunda daha fazla farkındalık yaratacağını söylüyor. "Geriye dönüp mirasımıza, yüzyıllardır yapı malzemelerini nasıl ürettiğimize bakabilir, buna yenilikçi yaklaşımlar getirebilir, çevresel olarak akıllı olabilir ve karbon ayak izimizi azaltabiliriz."

Tête-à-Terra, mimari ve doğal çevre arasındaki mevcut bağlantının ortak geçmişimizi nasıl yansıttığını araştırırken, rejeneratif tasarımın potansiyelini gerçekleştirme ve sürdürülebilirlik ve adaletle ilgili öncelikleri küresel ve yerel bir mercekten yeniden değerlendirme konusundaki acil ihtiyacı aktarıyor.

Tête-à-Terra, Hollanda Tasarım Haftası boyunca sergilenecek. Projenin kökeni, süreci ve ortakları hakkında daha fazla bilgi edinmek için atolye.io/tete-a-terra adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: