TM8

EN

Lizbon'un Ajuda semtinde bulunan daire TM8, DC.AD tarafından genç bir aile için tasarlanmış bir rehabilitasyon projesi.

Yaklaşık 100 m2'lik dairenin tasarımındaki temel amaç, kamusal ve özel alanlar arasında net bir ayrım yaratmaktı. Bu mekansal ayrımı sağlamak için yaşam ve mutfak alanlarındaki tüm duvarlar kaldırılarak bölünmüş ortak alanlar tamamen yeniden tasarlandı.

Bu dönüşüm, geçmişe gönderme yapan ve bol doğal ışık alan, yapısal metalik kirişlerle vurgulanan daha geniş bir sosyal alanın oluşturulmasına imkan sağladı. Mutfak alanı, diğer sabit mobilyalar gibi açık tonlarda boyanarak mekanı daha da aydınlattı. Bu özellikler ve titizlikle seçilmiş mobilyalar, fonksiyonel alanlar sağlayarak, bu geniş mekanın esnekliğini korurken uyarlanabilirliğini destekliyor.

Ayrı bir yaşam alanına geçiş sağlayan eski kemerli açıklık, nötr malzemelerle tezat oluşturan Klein Mavisi boyalı yeni bir çerçeveyle özelleştirildi.

Özel alandaki mevcut üç yatak odası korundu. Arka tarafta iki yatak odası ve banyoyu birbirine bağlayan kapalı balkon, tamamen renkli karolarla kaplanarak yeniden düzenlendi.

Aynı karolar beyaz renkte, duvarlardan tezgah ve duş yüzeylerine kadar uzanan iki yeni banyoda da kullanılmış ve ıslak hacimlerde görsel süreklilik sağlanmıştır. Kapılar, oturma odasındaki kemerin çarpıcı mavisiyle uyum sağlayarak daha fazla görsel bütünlük yaratıyor.

Aynı karolar, iki yeni banyoda da duvarlarda, tezgahta ve duş yüzeylerinde beyaz renkte kullanıldı ve ıslak alanlarda görsel süreklilik sağlandı. Kapılar, oturma odasındaki kemerin mavisine uyum sağlayarak görsel bütünlük oluşturdu.

Etiketler:

İlgili İçerikler: