UMÖB’22,5 Mardin Ev Sahipliğinde Gerçekleşecek

Bu kış 48. si gerçekleşecek olan UMÖB (Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması) etkinliğine Mardin ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen mimarlık öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşecek olan bu buluşma, 5 - 10 Şubat 2024 aralığında yaklaşık 1 hafta sürecek ve yaklaşık 100 katılımcı ile gerçekleştirilecek olan etkinliğin teması ise “Orijin” olarak belirlendi. “Yürütücü” ve “Depo Bellek” başvuruları 10 Ocak'a kadar devam edecek olan etkinlik ile ilgili detaylı bilgi ilerleyen günlerde paylaşılacak.

UMÖB Hakkında
Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması, 1993 yılından itibaren, yılda 2 kez mimarlık öğrencileri tarafından farklı şehirlerde düzenlenen, Türkiye’deki tüm mimarlık fakültelerinin öğrencilerine açık ve onları bir araya getiren bir buluşma. Gerçekleştirilecek olan bu etkinlik kent bağlamında kenti tanımaya yönelik fikirler üretimler yapmayı amaçlar. Aynı zamanda mimarlık dallarında önde gelen isimlerle öğrencileri bir araya getirir.

UMÖB’ü üstelenen öğrenci ekibinin tamamen kendi aralarında organize olarak tema belirlemesiyle atölye konseptleri şekillenir, her UMÖB organizatör ekibin yorumu sonucu ortaya çıkar ve organizasyon sponsorlar tarafından desteklenir. Farklı şehirlerden gelen öğrencilerin ortak ürünler ortaya koymasının yanı sıra, kente dair farklı kazanımlar elde etmesi amaçlanmıştır.

UMÖB’22,5 Mardin (Orijin) Hakkında
Mimarlık ne zaman başladı dersiniz? İlk temel nerede ve kimler tarafından atıldı? Yeryüzündeki ilk yerleşim bölgesi neresi diye hiç düşündünüz mü mesela? Sizce ilk ne zaman, nerede, nasıl ve neden başladı onca insanı birlikte harekete geçiren bu öykü? Nasıl oldu da bu insanlar, bir taşın altına elini koymak için bir araya geldi? Sorular cevaplarla var oldu, tarih ise Mezopotamya ile kanıtladı.

Tarih ve medeniyetin başlangıç noktası olan Mezopotamya günümüz dünyasında ise kaosun sahnelendiği yer olarak karşımıza çıkıyor. Yazının, dillerin, dinlerin, kültürlerin, bilimin, şehirlerin, devletlerin ve mimarinin çıkış noktası olan Mezopotamya aynı zamanda nasıl kaosun başlangıç noktası olmasın ki?

Sümerler tarafından medeni insanların başkenti olarak kabul edilen bu topraklar bir rivayete göre Babil’den beri lanetlidir. Bir başka rivayette ise Kabil’in Habil’i öldürdüğü topraklardır Mezopotamya. Hem belki de bu sebeplerdendir ki İncil’de ahlaksızlığın başkenti olarak geçer.

Sümer tabletlerinde güneşin Mezopotamya’da doğduğu ve Mezopotamya’da batacağı ifadesi yer almıştır. Bu batma ve doğma eksenlerinde birçok bilinmeyeni ve rastlantıyı barındıran Mezopotamya, kısacası x’in y’nin ve bütün kültürlerin başlangıç noktasıdır. Orijinidir.

“Başlangıç”ta kesin olan başlama durumudur. Nerede başlayacağı ise rastlantısaldır. Biz bu rastlantının Mezopotamya'sıyız. Orijiniyiz.

Etkinlik ile ilgili görüş ve önerileriniz için @umob1993 instagram hesabından veya [email protected] e-posta adresinden UMÖB'22.5 Mardin ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: