UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne "Tehlikede" Üç Alan Eklendi

GÖKÇE ARAS ENGİN

Ukrayna’nın liman kenti Odesa'nın tarihi merkezi ile Yemen ve Lübnan'daki sit alanları, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 25 Ocak 2023 Çarşamba günü hem Dünya Mirası Listesi'ne hem de Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne eklendi.

UNESCO'nun kuruluş sözleşmesinde, aralarında Rusya ve Ukrayna'nın da bulunduğu “her devlet, sözleşmeye taraf olan diğer devletlerin topraklarında bulunan ve diğer maddelerde sözü edilen kültürel ve doğal mirasa doğrudan doğruya veya dolaylı olarak zarar verebilecek kasıtlı önlemleri almamayı üstlenir”, yükümlülüğünü getiriyor.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay yaptığı açıklamada Dünya Mirası Listesi’ne alınmanın Odesa'yı savaştan korumaya yardımcı olacağını umduğunu söyledi ve ekledi: “Sinemaya, edebiyata ve sanata damgasını vurmuş, özgür bir şehir, bir dünya şehri, efsanevi bir liman olan Odesa, böylece uluslararası toplumun güçlendirilmiş koruması altına alınıyor. Savaş devam ederken alınan bu karar her zaman küresel ayaklanmaların üstesinden gelen bu şehrin daha fazla yıkımdan korunmasını sağlama konusundaki ortak kararlılığımızı somutlaştırıyor.” UNESCO tarafından yapılan açıklamada kararın Ukrayna’ya, Odesa şehir merkezini korumak ve rehabilite etmek için "teknik ve mali uluslararası yardıma" erişim hakkı da sunacağı belirtildi.

Marib Antik Kenti, Yemen / German Archaeological Institute

Odesa gibi çatışmaların yaşandığı Yemen’deki Marib kentinde bulunan Antik Saba Krallığı'nın simge yapıları da aynı endişeyle hem listeye hem de tehlike altındaki listeye eklendi. Bu alan milattan önceki binli yıllardan milattan sonra İslam’ın doğuşuna kadar olan 630 yıllarına kadar Saba Krallığı'nın mimari, estetik ve teknolojik başarılarını gösteren yedi arkeolojik alanı içeriyor.

Rachid Karami Uluslararası Fuarı / Wassim Naghi

Üçüncü olarak listeye eklenen, ana binası bumerang şeklinde kapalı bir sergi salonundan oluşan Lübnan Trablus'taki Rachid Karami Uluslararası Fuarı, 1962'de Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlandı. UNESCO bir haber bülteninde yapı için, ”Arap Yakın Doğu'sunda 20. yy modern mimarisinin en önemli temsili eserlerinden biridir." dedi. UNESCO, "endişe verici koruma durumu, bakımı için mali kaynakların eksikliği ve kompleksin bütünlüğünü etkileyebilecek gelişme önerilerinin gizli riski” gerekçesiyle de yapıyı tehlike altındaki listeye eklediğini açıkladı.

Etiketler: