UNESCO - UIA Dünya Mimarlık Başkenti Kopenhag’daki Etkinlikler Başladı

GÖKÇE ARAS ENGİN

Kopenhag şehri, UIA Genel Kurulu'nun tavsiyesi ve UNESCO - UIA Dünya Mimarlık Başkenti Ortak Komitesi'nin desteğiyle UNESCO Genel Direktörü tarafından resmi olarak 2023 UNESCO - UIA Dünya Mimarlık Başkenti olarak belirlendi.

Şehir, "Ortak Kopenhag" genel anlatısı altında, "Sürdürülebilir Gelecekler - Kimseyi Geride Bırakma" temasıyla yıl boyunca bir dizi büyük etkinlik ve programa ev sahipliği yapacak. Bu yılki kutlama, özellikle şehirlerin karşılaştığı yaygın kentsel sorunlara ve mimarinin daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeyi nasıl destekleyebileceğine değinecek.

UNESCO ve UIA, 13 Ocak 2023 tarihinde Kopenhag’daki “2023 UNESCO-UIA Dünya Mimarlık Başkenti” ile ilgili faaliyetlerini duyurmak için bir tören düzenlediler.

UIA Başkanı José Luis Cortés ve UNESCO-UIA Dünya Mimarlık Başkenti Ortak Komitesi Başkanı Dominique Perrault'nun hazır bulunduğu törene UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay başkanlık etti.

Audrey Azoulay törende: “Yeni çözümlere, yeni malzemelere ve ortak alanlar hakkında yeni düşünme biçimlerine ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda, mimari farkındalık da çok önemli” dedi ve "son yıllarda Kopenhag, birden fazla yönden istisnai olan kentsel ve mimari deneyler gerçekleştirdi”, diye ekledi.

Dünya Mimarlık Başkenti (World Capital of Architecture - WCA) programını denetlemekle görevli olan Ortak Komite Başkanı Dominique Perrault, Kopenhag'ın dünyadaki mimarlık ile UNESCO arasındaki ilişkiyi keşfetme fırsatı sağlayacağını söyledi ve ortak programın başarılı bir girişim olacağına dair iyimserliğini dile getirdi.

José Luis Cortés, UIA'nın UNESCO ile uzun bir ortaklığı olduğunu ve WCA'nın işbirliğinin doğal bir uzantısı olduğunu hatırlattı: “Önümüzdeki Temmuz ayında Dünya Mimarlar Kongresi'nde UIA'nın 75. yıl dönümünü kutlayacağız ve Kopenhag şehri, dünya mimarlarını iklim değişikliğinin etkilerinin nasıl azaltılacağı konusunda çözümler aramaya davet etmek için doğru bir yer.”

Aktivitetstaget Bella
Amager Bakke
Brønshøj Vandtårn
Botanisk Have
Humleby
Dortheavej
Danske Bank
Cykelslangen
CPH Village
Cirkelbroen
Buen Vesterport
Istedgade Bang & Jensen
Kalvebod Bølge
Kalvebod Fælled
Langebro
Grundtvigs Kirke
Enghaveparken
Nordhavnstunnelen
Nyboder
Ørestad
Ørestad Kalvebod Fælled
Panum Instituttet
Pistolstræde
Pistolstræde
Politigården
SEB Huset
SEB Huset
Tietgen Kollegiet
Urban Rigger
Fredens Bro

Kopenhag Dünya Mimarlık Başkenti 2023 programının direktörü Kristine Munkgård Pedersen, farklı bir izleyici kitlesine farklı bir program sunan çok çeşitli ortaklarla 200'den fazla etkinliği içerecek 2023 etkinliklerinin sunuşunu gerçekleştirdi.

Kopenhag Şehri Baş Mimarı Camilla Van Deurs, WCA girişiminin şehrin mimari geçmişini kutlarken gelecek için çözümler arayacağını açıkladı. Küresel kentsel sorunları ele almaya ve demokratik diyaloğa katkıda bulunmaya çalışacaklarını söyledi ve ekledi: “Kopenhag’ın tarihi 800 yıl öncesine kadar uzanıyor. Bu, mimarlar tarafından inşa edilmiş bir miras ve mirasımızı koruma sorumluluğumuz var”.

Barselona ve Pekin, 2026'da Dünya Mimarlık Başkenti ünvanını almak ve bir sonraki UIA Dünya Mimarlık Kongresi’ne ev sahipliği yapmak isteyen iki aday şehir. Resmi karar ise bu yıl içinde verilecek.

Kopenhag WCA 2023 etkinlik programı 17 Ocak 2023’te Danimarka Veliaht Prensi Frederik'in huzurunda resmi olarak başlatıldı. Kopenhag WCA web sitesini ziyaret ederek etkinlik programını görüntülemek mümkün.

Etiketler: