Urban.koop’tan Deprem Sonrası Geçici Barınma Yerleşimlerine Yönelik Tasarım Rehberi için Açık Çağrı

Kentsel ölçekte çalışan farklı akademik ve kurumsal geçmişlere sahip STK’ları, araştırmacıları ve uzmanları bir araya getiren ve bağımsız şehircilerden oluşan kolektif bir ağ olan Urban.koop, “6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız depremlerden etkilenen kentlerde kurulacak geçici yerleşim alanlarını nasıl planlamalıyız?” sorusunu tartışmaya davet ediyor.

Urban.koop’un afet sonrası orta vadeli mekansal sorunların çözümüne yönelik başlattığı açık katılımlı program, geçici yerleşim alanlarının temel tasarım problemlerini tartışmayı amaçlıyor. Bir aylık, çok disiplinli bir tasarım sürecini kapsayan çalışma sonucunda bulguların bir tasarım rehberi olarak açık erişime sunulması hedeflenmekte.

İki aşamalı programın ilk aşaması tüm disiplinlerden uzmanlara, ikinci aşaması belirli alt başlıklara odaklanacak sivil toplum yapılanmaları ve kollektiflerine açık olacak. Bireysel katılımcılarla 11 Mart 2023’e kadar bir ön araştırma süreci yürütülmesi sonrasında ise araştırma sonuçlarının geniş katılımlı bir çalıştayda tartışılacak. Geniş katılımlı çalıştayın 11 Mart 2023 Cumartesi günü saat 12.00’de Salt Galata’da her başlığın moderasyonunu farklı bir sivil toplum kurumunun koordine edeceği şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Programa katılım, detaylı bilgi, takvim ve design brief dosyası için [email protected] adresine mail atmak gerekiyor.

“Deprem Sonrası Geçici Barınma Yerleşimlerine Yönelik Tasarım Rehberi” katılım yönergesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Etiketler: