Velux BLL Awards Kazananları Açıklandı

VELUX tarafından her yıl düzenlenen ve özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki mimarları, gün ışığını yaşamın ve konforun merkezi olarak düşünmeleri konusunda teşvik etmeyi amaçlayan “VELUX Bringing Light to Life-BLL” mimari proje yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmaya Bulgaristan, Bosna-Hersek, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Türkiye olmak üzere yedi ülkeden toplam 125 proje katıldı. Yarışma; Tekil Evler (Family Houses), Toplu Konutlar – Ticari Yapılar (Residental and Public Buildings) ve Tadilat – Restorasyon (Renovations) olmak üzere üç farklı kategoride projeleri değerlendirdi. Büyük ödülü Bulgaristan’dan HO_RA Mimarlık, “Guest Houses” projesi ile kazandı. Yarışmaya Türkiye’den ise toplamda 3 farklı kategoride 17 proje katıldı.

Bu yıl yarışmaya ilk kez katılan Türkiye, Kerem Piker Mimarlık’ın “KK House” projesiyle “Tekil evler” kategorisinin kazananı oldu. Yarışmanın “Toplu konutlar ve Ticari yapılar” kategorisinin kazananı “Parents’ House” projesiyle Bosna Hersek’ten Normal Arhitektura olurken, “Tadilat -Yenileme” kategorisinin kazananı Sırbistan’dan “Gundulicev venac Beograd” projesiyle Danilo Nedejkovic-Ela Nesic ekibi oldu. Tüm bu kategori kazananlarının yanı sıra Türkiye’ye jüri özel ödülü kazandıran projeler ise şöyle;

  • Chinimachin Museum, Bayburt – Salon Architects, Alper Derinboğaz
  • Kartal Weekend House, İstanbul – Tamirci Architects, Can Tamirci
  • Public Library Cirpici Design Incubation Campus, İstanbul – Dego Studio + CETT, Volkan Taşkın, Özge Meriç + Tuba Kara

Jüri üyelerinin, katılımcı ülkelerin mimarlarından seçildiği yarışmada jüri üyesi olarak Türkiye’yi Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık’tan Kerem Erginoğlu temsil etti. Ödül Töreni Sırbistan’ın Belgrad şehrinde 13 Şubat’ta gerçekleşti. Kerem Piker sahnede ödülünü Kerem Erginoğlu’ndan aldı.

Bulgaristan’ın Sofya kentinin ev sahipliğinde gerçekleşecek yedinci Bringing Light to Life 2020 için kayıt süreci Ekim ayında başlayacak. Yarışmayla ilgili tüm detayları https://bll.velux.com adresinden takip edilebilir.

Ödül töreninden görüntüler için
https://www.youtube.com/watch?v=sufVC2On-0Y&t=1s

Yarışmaya katılan tüm projeleri incelemek için
https://bll.velux.com/en/firms/competition-2019/