Vinkeveen'de Tatil Evi

EN

i29 iç mimarları ve Chris Collaris, Vinkeveense Plassen'de (Hollanda’da bir göl), doğanın ortasında küçük bir tatil evi tasarladılar.

Sadece 55 m2'lik alana oturmasına rağmen, panoramik manzaralara yönelen konforlu bir yaşam alanı oluşturuldu. Dört kişilik bir aile için inşa edilen bu kompakt ev; oturma odası, mutfak/yemek odası, veranda, üç yatak odası, bir banyo ve iki tuvaletten oluşuyor. Yerleşim tümevarım yöntemiyle geliştirildi, fonksiyonların düzenlenmesinde evin her santimetrekaresi değerlendirildi. Göle yakın uzun bir ada arsasında yer alan yapı, dört ayrı kütleye bölünerek, bu hacimler çevredeki su manzaraları ve güneşin yönüne göre yerleştirildi.

Birbiriyle bağlantılı yerleştirilen kütlelerin boyutsal çeşitliliği, her açıdan farklı görünen heykelsi bir etki yaratıyor. Bu üç boyutlu etkiyi yoğunlaştırmak için, tüm cephelerde, ahşap kaplamanın arkasında detaylandırılmış gizli çatı saçak uçları ve pencere çerçeveleriyle minimal bir tasarım hakim. Her hacimde, iç mekanla dışarıyı birbiriyle bağlayabilmek için, tamamen açılabilen büyük pencereler veya sürgülü kapılar kullanıldı. Kütlelerin farklı boyutları ve tavan yükseklikleri, işlevlerin de birbirinden ayrılmasını sağlıyor. Geniş bir manzaraya sunan verandada, büyük sürgülü kapılarının açılmasıyla, mutfak ve yaşam hacimleri doğrudan birbirine bağlanabiliyor.

Özel üretilmiş mobilyalar ve entegre dolaplar, içerideki grafik tasarımı güçlendiriyor. Mimari ve iç mimari kararların kombine edildiği bir stratejiyle tasarlanan projede, iç mekanda doğal meşe ahşap paneller, cephede siyah boyalı çam ağacı kaplama ve cilalı beton zemin gibi basit malzemeler kullanıldı. İç mekan detaylarının mimari çözümlerle ilişkilenmesi sayesinde, pahalı malzemelere veya teknik gösterişe bağlı olmayan nitelikli bir sonuç elde edildi.

Basit ama akıllı müdahalelerle, enerji tasarruflu, çevre dostu, az yer kaplayan, yüksek standartta bir ev inşa edildi. Bir tiny house modeli sayılabilecek proje, “küçük güzeldir” anlayışını yansıtıyor.

Etiketler: