Whites Atölyesi

EN

Aile şirketinden bağımsız olarak kendi yolunu çizmek isteyen genç bir makine mühendisinin evinin arka bahçesinde kurulan Whites Atölyesi, ADMA Architects tarafından tasarlandı.

Meksika'nın Nezahualcoyotl şehrinde yer alan atölyenin, işlerinin giderek artması ve daha geniş bir alan ihtiyaç duyması sonucunda, dikiş makinelerinin kullanışlı yerleşimi ve mevcut atölyenin en iyi şekilde yeniden düzenlenmesi için ilk olarak sürecin planlaması ve ihtiyaç analizi üzerine çalışıldı.

Projede öncelikle mevcut malzeme ve alandan en verimli şekilde faydalanmak amaçlandı. Bununla birlikte atölyenin performansını artırmak ve her gün bir araya gelen yirmi beş kişinin çalışma ortamını iyileştirmek hedeflendi.

Yapının endüstriyel atmosferini vurgulamak için kolon ve kirişler sıvanmadan brüt beton olarak görünür bırakıldı. Boşluklu bir düzenle yerleştirilen 20x40 cm ölçülerindeki beton bloklarla 12 metrelik bir kafes duvar oluşturuldu. Deliklerin stratejik olarak açıldığı bu kafes, doğal ışığın girişini sağlıyor ve özellikle yağmurlu günlerde veya sıcak yaz günlerinde, iç sıcaklığı düzenleyen havalandırma için gerekli akımları kontrol ediyor.

İç mekanda kullanılan malzemenin geri kalanıyla, konsepti devam ettirmek üzere açık alanda değerlendirilecek saksılı banklar tasarlandı. Atölye çalışanları için, dışarıda bir rekreasyon ve dinlenme alanı oluşturuldu.

Mimari tasarım, atölyenin bir işletme olarak büyüyüp gelişmesini desteklerken, aynı zamanda saygınlığına da katkı sağlıyor.

Etiketler: