Yaşamak İçin Ne Kadar Alana İhtiyacımız Var?

Artan kalabalıkla birlikte ortaya çıkan konut ihtiyacına ve konfor tanımlarının değiştiği yaşam alanlarına farklı bir bakış açısı getiren 1sqm House, sadece 1 metrekarelik ve taşınabilir bir ev projesi.

Sayıları gittikçe artan konutlarla birlikte bir yandan merkezleri iyice kalabalıklaşan diğer yandan ise sınırları büyüyen kentler, büyük bir soru işaretini de beraberinde getiriyor: Yaşamak için gerçekten ne kadar alana ihtiyacımız var?

Tasarımcı Van Bo Le-Mentzel, bir think-tank olan BMW Guggenheim Lab'ın düzenlediği tasarım festivali için taşınabilir ve sadece 1 metrekarelik bir ev üretti. Ahşaptan üretilen yaşam alanı, su geçirmeyecek şekilde tasarlandı. Sürgülü bir kapısı ve penceresi olan evin içinde bir tabure ve minder de bulunuyor. Dik durduğunda tek kişinin rahatça oturabildiği bu yaşam alanı kolayca yana döndürülüp minder üzerine uzanmaya ya da birden fazla kişinin buraya sığmasını sağlayacak kadar geniş bir mekan sağlıyor. Toplam ağırlığı 40 kg. olan ev tekerlekleri sayesinde istenilen yere taşınabiliyor ve böylece insanlara istedikleri yerde uyanma şansı veriyor. Ayrıca konut sıkıntısı ve evsizlere yönelik çözüm çalışmaları için de yeni bir öneri sunuyor.

Bu minimal ev projesinin satışı yok, ancak tasarımcısı insanların kendi evlerini yapabilmeleri için isteyenlerle proje planlarını paylaşıyor. Denemek isteyenler için de evler Airbnb üzerinden kiralanabiliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL