Yatayda Yayılmak

Öğrencilere farklı yöntemlerle ücretsiz eğitim vermeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu için tasarlanan okul, yayılan mekan kurgusuyla bir eğitim mahallesi olarak hizmet veriyor.

Okul, Semnan eyaletinde bulunan Bastaam'ın çevre bölgesi olan 20 hektarlık bir alanda konumlanıyor. Eğitimin ne olduğu ve nasıl verileceği sorularına tek bir cevap verilemeyeceği savına dayanan kuruluş, kendine özgü bir eğitim sistemi kurgulamış. Eğitim mekanlarının da bu görüşü yansıtması gerektiğini düşünen ekip, tasarımcılardan açık bir eğitim alanı tasarlamalarını istemiş. Öğrencilerin özgürleşerek öğrenmesini hedefleyen okul, öğrencileri iyi bir vatandaş olarak yetiştirip yeteneklerini ön plana çıkarmayı amaçlıyor.

Çok amaçlı atölyeler, laboratuvarlar, yeşil alanlar, oyun alanları ve dinlenme alanları bulunduran okul, farklı işlevleri içeren kapsamlı bir programa sahip. Programın mekansal olarak alana yayılmasıyla proje, tekil bir eğitim yapısı olmaktan çıkarak etaplanarak inşa edilen bir eğitim mahallesine dönüşmüş.

Okulun inşa süreci, okulu inşa ettiren sivil toplum kuruluşu The Noor e Mobin Charity Organization tarafından takip edilmiş, projenin düşük maliyetli inşa edilebilir olması önemli bir kriter olmuş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL