Yeditepe Üniversitesi ve İdealist’ten İleri İç Mimari Proje Stüdyoları

2022 - 2023 güz ve bahar dönemlerinde Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü ve İdealist İç Mimarlık Derneği işbirliği ile ileri seviye tasarım stüdyosu çalışmaları gerçekleştirildi.

Amacı, öğrencilerin meslek hayatına atılmadan iç mimari projelerin tasarım ve uygulama süreçlerini gözlemleyerek tecrübe edinmeleri olan atölyelerin güz döneminde “Hakan Sekmen Architecture” tarafından tasarım ve uygulama süreci yönetilen İstanbul Ümraniye’de yer alan bir mağazanın proje alanı için öğrencilerin alternatif proje önerileri geliştirmeleri istendi. Bu süreçte öğrencilerin bireysel projelerinin yanı sıra grup çalışmalarıyla ortak projeler geliştirmelerine olanak sağlanmış ve takım ruhu kazanmaları amaçlandı.

Bahar döneminde ise “Erhan Sağır Design Studio” tarafından tasarım süreci yönetilen Karaköy Necatibey Caddesi’nde yer alan restoran projesinin alanında öğrencilerin Türk Mutfağı başlığı altında farklı restoran projeleri geliştirmeleri sağlandı.

İki dönem boyunca gerçekleştirilen işbirlikleri süresince öğrencilerin, işveren - tasarımcı ilişkisini gözlemlemeleri, proje alanlarına saha gezileri yapmaları, proje gereksinimlerinin belirlenme süreçlerine tanıklık etmeleri ve hizmet sağlayıcılar ile birebir ilişki kurmaları sağlanarak, mesleki pratikleri mezun olmadan edinmelerine imkan sağlanmış oldu.

Birlikte proje yürütülen tasarım ofisleri ise süreç boyunca mesleğin güncel akademik eğitim boyutunu yakından gözlemleme olanağı elde ettiler. Mezun olacak öğrencilerin ihtiyaç duyulan mesleki nitelikleri ve yeterliliklerine dair yaptıkları geri bildirimler ve sağladıkları staj olanakları ile ihtiyaç duydukları potansiyel iş gücünün gelişimine de katkı sunuldu.

2023 - 2024 güz ve bahar döneminde de devam edecek olan iş birliği kapsamında güz döneminde bu kez “Cisim Design” kurucuları Erdem İşler ve Emre Özücoşkun ile Dr. Öğr. Üyesi Aslan Nayeb yürütücülüğünde projeler gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Stüdyo Yürütücüleri
2022 - 2023 Güz Dönemi: Mimar Hakan Sekmen, Dr.Öğr.Üyesi Aslan Nayeb ve Mimar Burcu Tunç.

2022 - 2023 Bahar Dönemi: İç Mimar Erhan Sağır, Dr. Öğr. Üyesi Begüm Bayraktaroğlu ve Mimar Burcu Tunç.

Stüdyo Öğrencileri
2022 - 2023 Güz Dönemi: Damla Nur Pehlivan, Rabia Günar Karamazi, İsmail Olcay Yanık, Alara Yurtsever, İrem Yanık, Mercan Turan, Elçin Nur Türeli, Fırat Yetim, Atalay Kavali, Başak Can, Hatice Öcal, Huriye Özge Şengözen, Beste Yardımcı, Yağmur Yılmaz.

2022 - 2023 Bahar Dönemi: İrem Aksu, Melike Rüveyda Malkoç, Bora Barkın Karaosmanoğlu, Cihan Coskun, Nil Yazar, Ecem Ezgi Özmen, Yaren Taştan, Elvin Tavşancıl, Dilan Türkyılmaz, Yağmur Yılmaz.

Etiketler: