Yekpare Ev

İşlevsel bütün ihtiyaçları bütüncül bir kütlede çözülen projede yapı elemanları da birden fazla görev üstleniyor. Projenin mimarı Mehtap Kocaman, süreci ve tasarım kararlarını yazdı.

Bodrum’da yer alan projenin tasarımı, 2017 yılının Ağustos ayında 5.000 m2 arsa üzerinde tek bina olarak başladı. Misafir evi tasarıma sonradan, süreç içinde eklendi. Her iki binanın yerleşimi gerek arsaya, gerekse manzaraya hakim olacak biçimde belirlendi. Plan şeması, keyifle tasarladığım ve Seciloğlu çiftinin de tercih ettiği açık plan tipi üzerinden ilerledi. Çift, hiçbir şekilde odalara bölünmüş mekansal ayrım istemediklerini, tek mekan içinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini belirttiklerinde kısa sürede plan işleyişi üzerinde anlaştık.

Misafir evi
İki katlı ana yapının taş kaplı cephesi
Ana yapı ve peyzaj ilişkisi
Misafir evi

Ana bina sete oturan iki katlı, taş kaplı bir yapı olarak inşa edildi. Alt kat, önündeki verandayla bütünleşik biçimde açık mutfak ve yaşam alanına hizmet ederken üst kat, yani giriş kotu, açık ahşap çatı altında uyuma, oturma ve ıslak hacim işlevlerini barındırıyor. Açık çatı ve açık plan işleyişi sebebiyle üst kattaki yatak odası, giyinme bölümü ve devamındaki banyo duvarını ayırarak tasarlamak benim için projenin en can alıcı noktalarından biri oldu.

Bir diğer önemli konu ise açık merdiven ve korkuluk tasarımıydı. Evin alt ve üst katı açık merdiven ile birbirine bağlanırken her iki kata hizmet eden şömine, bu şekilde, korkuluklar için bağlayıcı görevi üstlendi. Bu korkuluklar aynı zamanda Seciloğlu çiftinin seramik objeleri ve diğer aksesuarlarını toparlayan raflar olarak da çalışıyor.

Ahşap çerçevelerle tanımlı açık alan
Bölüntüsüz iç mekanın farklı bölümleri
İç mekanda galeri boşluğu ve açık alan ilişkisi
Bölüntüsüz iç mekanın farklı bölümleri
Bölüntüsüz iç mekanın farklı bölümleri

Katlar arasındaki galeri boşluğu evin ağırlıklı yaşam alanından açık çatının görünmesini sağlıyor. Katlardaki ayrı oturma alanları ise yaz ve kış kullanımı için ayrıldı. Yazın üst kattaki doğramanın açılmasıyla galeri boşluğu, ev içinde hava akımı sağlayarak doğal iklimlendirmeye katkıda bulunuyor.

Yaklaşık 225 m2 alana sahip ana binanın içinde, set altında kalan kiler/depo ve banyo hariç, oda bölüntüsü yer almıyor. İç mekan da açık çatı sistemine cevap verecek şekilde tasarlandı ve mimari dil sürdürüldü.

Misafir evi, 45 m2 içinde, tek katlı, yığma taş bir yapı olarak tasarlandı. Mekanda banyo, mutfak, uyuma ve oturma alanı ile beraber büyük bir veranda yer alıyor. Misafir evinin verandası ana binayı karşılamakta. Ana binada olduğu gibi burada da açık ahşap çatı sistemi kullanıldı. Tüm elektrik tesisatı bronz borular içinden geçirilerek dışarıdan görünür olarak tasarlandı. Aynı borular yer yer askı elemanı olarak da kullanıldılar.  

Vaziyet planı
Zemin kat planı
Bodrum kat planı
Kesit
Kesit
Görünüş

Projeye özel olarak tasarlanan kapılar, kanat ve perfore yüzey arkası doğramanın bir araya gelmesinden oluşuyor. Ana yapı ve misafir evindeki birbirine benzer kapılar arasındaki en önemli fark ise kulplarında. Bu yüzden misafir evi dış kapısı benim için “dişil” iken ana bina, “eril” bir algı yaratıyor. Peyzaj projesi ise arazinin eğimi dikkate alınarak doğal eğimde setlere oturacak şekilde ele alındı. Bunun için Bodrum’da yetişen bitkiler, çok büyük çeşitliliğe gidilmeden kullanıldı. Çevre ışıklandırması hafif yer aydınlatma elemanlarıyla çözüldü.

Çağdaş ve kırsal üsluplar arasında bir çizgiye oturan Seciloğlu Evi, böylelikle, sakince yaşamına başladı diyebiliriz.

Etiketler: