“Yurttaş Bilimiyle İklim Adaletini Savunmak” Etkinliği 4 Aralık’ta Postane’de

Mekanda Adalet Derneği’nin "İklime Uyum ve Enerji Yoksulluğu için Ev İçi Isı Konforu" projesinin çıktılarını paylaşacağı kapanış etkinliği 4 Aralık 2023 Pazartesi saat 19.30’da, araştırmacıların ve izleyicilerin katılımıyla Postane’de gerçekleştirilecek.

Etkinlikte, Mekanda Adalet Derneği’nden Yağız Eren Abanus ve Cemre Kara, kolaylaştırıcı araştırmacılar topluluğundan ise Barış Türkdoğan, Elif Bengi Güneş ve Meryem Uyaver konuşmacı olarak yer alacaklar.

Sıcak dalgaları iklim kriziyle birlikte derinleşen en ölümcül afetler arasında. Aralık 2022’de yayınlanan bir makaleye göre 2004 - 2017’nin yaz ayları boyunca etkisini gösteren 20 sıcak dalgası İstanbul’da 4281’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Sıcağın ölümcül etkilerinin bilinmemesinin yanı sıra bu konuya hitap eden politika mekanizmalarının yokluğu iklim adaletsizliğini daha da derinleştiriyor. Sıcak dalgalarının seller veya orman yangınları gibi çarpıcı görüntülere de yol açmıyor olması konunun medya tarafından ele alınışını kısıtlıyor. Bu bağlamda Mekanda Adalet Derneği, bu olguyu hak temelli ve etki odaklı çalışmalar yapmaya olanak verecek şekilde araştırmak, veri üretmek, topluluklar oluşturmak ve güçlendirmek, insan deneyimlerini temel alan içerikler üretmek ve politika değişikliği talep etmek için geçtiğimiz yaz aylarında "Ev İçi Isı Konforu" projesini başlattı.

Projede konu olarak sıcak dalgalarına odaklanırken katılımcı bir süreç yürütebilmek için yöntem olarak yurttaş bilimi yöntemi kullanıldı. Projenin ilk aşamasında tespit edilen bulguları ve nasıl bir süreç izlendiğini konuşmak için, yaygınlaştırma odağı ile düzenlenen kapanış etkinliği 4 Aralık’ta Postane’de gerçekleşecek. Akış olarak, önce yurttaş bilimi hakkında kısa teorik bir sunumla başlanıp ardından interaktif bir şekilde yurttaş bilimini projesinin nasıl uygulandığına dair araştırmacılar ve dinleyicilerle bir sohbet gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Etkinliğe katılım için kayıt olmak gerekiyor.

Etiketler: