Yüzen Basamaklar

Hasle Limanı'nı canlandırma hedefiyle tasarlanan yüzer platform, limana yeni işlevler kazandırırken bölge için de önemli bir simge haline gelmiş.

Hasle Limanı, sanayi, balıkçılık ve feribot seferleri için yerel olarak tarihi öneme sahip bir liman. Fakat değişen ulaşım seçenekleri ve azalan balıkçılık endüstrisi Hasle limanını etkilemiş, bu nedenle limanın kamu tarafından farklı amaçlarla da kullanılabileceği fikri doğmuş. Bunun üzerine limanı yeniden canlandırmak ve bir rekreasyon alanı haline getirmek için bir öneri geliştirilmiş.

Limanda halihazırdaki varolan, Baltık Denizi’nin dalgasını dizginleyen ve denize erişimi kontrollü hale getiren sayısız dalgakıranın varlığı yeni tasarımda doğrudan yönlendirici olmuş. Yüzen bir platform olarak tasarlanan rekreasyon alanı, platformun yatay düzleminden yükselen ve biri 6 metre yüksekliğe kadar uzanabilen iki merdivenden oluşuyor.

Merdivenler deniz seviyesinden yüksekte, günbatımını izlemek ve zaman geçirmek için oturma alanları yaratıyor. Platformun yüzeyinde bulunan boşluklar ise limanı ziyaret edenlerin sığ bir havuzda yüzebilmelerine olanak sağlıyor.

Platform, 25 metrelik bir rampa ile kıyıya bağlı, su seviyesine göre değişen eğimi ile engelli kullanımına uygun olarak tasarlanmış. Rampanın ucunda inşa edilen yapıda sauna, tuvalet ve üst değiştirmek için bir alan bulunuyor. Herkesin kullanımına açık olan rekreasyon alanı, hem yerlileri hem de turistleri bölgeye çekiyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL