A1.23 Penthouse

EN

Erenköy’de konumlanan iki katlı dairenin renovasyonu r.a.f. studio tarafından gerçekleştirildi. Ofis projeyi şöyle anlatıyor:

Dairenin ayırt edici özelliği olan cam tavanlı yüksek salon hacmi, projenin ilk tasarım sorunsalı oldu. Üzerinde en çok çalışılan konu mekanın malzeme ve ışık dengesiydi. Cam tavanın mekana kattığı sonsuz ve kontrolsüz ışık etkisini dengelemek için doğal, mat ve pastel tonlarda malzemeler tercih edildi. Duvarda kullanılan toprak boya, zeminde kullanılan beton fibrecement ve ahşap meşe tonu renk paletini şekillendirdi. Bu tonların nötr uyumu; taş, kumaş ve bitki seçimlerinde özgürlük sağladı.

Açık kurgulanan, teras kapısı dışında aralarında hiçbir sınır bulunmayan bu mahallerin biraradalığını ve aynı zamanda özerkliğini, sağlamak için fonksiyonel geçişler düzenlendi. Mekan organizasyonundaki bu geçişler, bazen akışkan formlarla, bazen malzeme geçirgenliğiyle, bazen de renk paletindeki değişimlerle yapıldı. Evin yaşama alanı mutfak, bar tezgahı, oturma alanı, okuma alanı, teras mutfağı, teras yemek alanı ve teras jakuzi alanından oluşan, ışığı bol 150 m2’lik bir alana yayılıyor. Beton dokusu ortak alan sirkülasyonunu tanımlarken, duvardan soğutma sisteminin çözüldüğü tavana dönen ve basamaklarla üst kata taşınan meşe; katlar arasındaki geçişe işaret ediyor. Tezgah ve metal şaraplık; giriş holü, mutfak ve bar sınırını belirliyor. Yüksekliği vurgulayan, eğrisel formuyla mekanın geneline tezat duran şömine/TV/kitaplık kütlesi oturma alanını vurguluyor. Teras zeminindeki taş üzerinde basamaklanan ahşap dek, jakuziye doğru yükseliyor ve bu alanı özelleştiriyor.

Evde bulunan iki yatak odasında da yatma alanında tercih edilen halı, ahşap parkeden eğrisel bir sınırla ayrılıyor. Nervürlü cam kullanımı ile ışık kırılmaları ve derinlik arttırılırken, dolap/giyinme odası içleri filtrelendi. Yatak alanında; evin genelinde kullanılan ahşap doku devam ettirildi, aynı zamanda evin renk paletinin biraz dışına çıkan ama çok da uzaklaşmayan tonlarda tekstil ve lake boyalı malzemeler kullanıldı. Üç banyoda da farklı renklerde seramikler tercih edilirken; ana banyodaki küvet alanı özel baskılı çini ile ayrıştırıldı.

Etiketler: