Ağaç Ev

EN

Ignacio Borrego, Madrid, Las Rozas'ta başka bir inşaat projesinden kalan kalıp malzemelerini kullanarak bir ağaç ev tasarladı.

Başka bir projenin kalıbında kullanılan çelik, beton ve çam latalardan oluşan artık malzemeler, bu projenin gerçekleştirilmesini tetikleyen bir kaynak sağladı. Ağaç evin yapımında kullanılan ahşabın tamamı, ahşap kalıp malzemesinin sökülüp uygun ölçülerde kesilmesiyle sağlandı. Ahşap parçaların birleşimlerinde, gerektiğinde sökülebilmesi için vidalar kullanılarak, yüz yıllık bir holm meşesi olan ağaca saygı gösterildi.

Hiçbir noktada ağaca değmeyen yapı yalnızca üç desteğe dayanıyor: Erişim merdiveni, kaydırak ve acil iniş için yerleştirilmiş dikey metal çubuk. Bu tripod ve tüm ahşap elemanların nirengileri rijit ve stabil bir yapı ortaya çıkarıyor. Temel, herhangi bir köke zarar vermeyecek şekilde yüzeysel olarak gömülmüş üç metal profilden oluşuyor. Ağaç evin tüm konstrüksiyonu sökülebilir ve tamamen geri dönüştürülebilir.

7,5 metre yüksekliğe ulaşan proje üç seviyede düzenlendi: Holm meşesinin yoğun gölgesi içinde kaybolan, evin giriş ve çıkışları olan üç desteğin görüldüğü, yer seviyesindeki alt kısım, bir merdivenle çıkılarak gizli odaya ulaşılan ara kat ve başka bir merdivenle gözetleme kulesine çıkılan üst kat.

Etiketler: