Altzaga Ikastola Anaokulu

EN

İspanya’nın Biskay ili, Erandio şehrinde yer alan Altzaga Ikastola Anaokulu, AZAB (Acha Zaballa Architects tarafından yenilendi. D. Javier Fontán Gamarra tarafından 1988 yılında inşa edilen mevcut üç yapı korunarak, yeni ihtiyaçlar doğrultusunda ek mekanlarla okulun kullanım alanı genişletildi.

Projede genel karar özgün yapıya en az müdahaleyle, yeni program doğrultusunda hacmi genişletebilmek ve doğal aydınlatmadan maksimum ölçüde faydalanan yeni geniş sirkülasyon alanları oluşturmaktı. Proje kapsamında bazı derslikler genişletilirken, binaya yeni bir spor salonu eklendi. İç merdivenlerin çekirdeği yeniden konumlandırıldı ve mevcut yönetmeliklere uymak için ön cepheye bir asansör ve tahliye çıkışları dahil edildi. Bu düzenlemeler sırasında 1988 tarihli özgün yapının zemin ve birinci katlardaki sirkülasyon şeması olduğu gibi korundu.

Eklenen hacimler yapının teras alanını daralttığı için batı cephesindeki saçak uzatıldı. Saçağın altında kalan veranda alanına, esnek kullanımı artırmak için çift kanatlı bir kapıyla çıkış sağlandı.

Projede mevcut bina sınırının dışına taşılmadan, mümkün olduğunca özgün yapının kullanılması amaçlandı. Spor salonunun metal strüktürünün montajı gerçekleştirilirken yapısal hassasiyetlere özen gösterildi. Özgün yapının taşıyıcı sistemiyle uyumlu kafes kirişler tercih edilerek batı cephesindeki saçak için gereken destek sağlandı, aynı zamanda geniş açıklıklar sayesinde iç mekandaki doğal aydınlık artırıldı.

Ek yapıların doğal aydınlatması cepheleri sayesinde kolayca çözüldü ancak, zemin kat ve birinci katta, özellikle mevcut yemekhane için yeni çözümler üretilmesi gerekti. Bunun için ek yapının kenarlarından içeriye ışık almak üzere döşemede ışıklıklar açıldı. Koridorun doğal aydınlatmasını sağlayan ışıklıklar, zemin katın tavan döşemesinde açılan delikler sayesinde cepheden yeterli ışık alamayan sınıfların da aydınlanmasına fayda sağladı. Batıdaki verandanın kapanmasıyla içeride kalan yemek salonunun havalandırılması ve aydınlatılması ise güney cephesinde açılan pencereyle çözüldü.

Etiketler:

İlgili İçerikler: