"Ankara'nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları" Kitabı Yayımlandı

Ankara'nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yapı ve alanlara dikkat çekmek amacıyla, Müge Cengizkan’ın editörlüğünde hazırlanan Ankara’nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları / World Heritage of Ankara: UNESCO World Heritage Sites kitabı, Cumhuriyetin ve Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılı onuruna, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi tarafından yayımlandı.

UNESCO değerleri ile ulusal ve uluslararası alanda daha fazla yer bulmaya başlayan Ankara’nın UNESCO Dünya Mirası Alanları, gerek kadim değerleri gerekse hakkındaki güncel gelişmelerle bu çift dilli yayın aracılığıyla gündeme taşınıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz ve Ankara Büyükşehir Belediyesi UNESCO Komisyonu adına Müge Cengizkan’ın sunuş yazılarının yanı sıra Elvan Altan, Ela Alanyalı Aral, Ömür Bakırer, Tolga Bozkurt, Kadim Koç, Özgün Özçakır ve Işılay Tiarnagh Sheridan’ın her bir alanın önem ve değerlerini vurguladığı yazılar kitapta yer alıyor. Ankara’nın Dünya Mirası Alanları’nın 2023 yılında güncel bir görsel panoraması olarak da okunabilecek yayının fotoğrafları Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi işbirliğiyle sağlanmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Türkiye’nin 21 miras alanı, Geçici Liste’de ise toplam 82 miras alanı bulunuyor. UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin Eylül 2023 tarihindeki toplantısında alınan kararla, Ankara’nın Geçici Liste’de yer alan iki alanı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir: Antik Frigya’nın kültürel ve siyasi başkenti olan “Gordion” ile Anadolu'nun Ortaçağ Dönemi ahşap hipostil camileri içinde yer alan ve Ankara Kalesi’nin incelikli ahşap çatkı cami mimarlığına örnek oluşturan “Arslanhane Camisi”.

Ankara’dan üç kültürel ve doğal miras alanı ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor: Doğal peyzaj alanı olan “Tuz Gölü Özel Doğa Koruma Alanı”, “Hacı Bayram Camisi ve Çevresi” ve Osmanlı’nın iyi korunmuş tarihi İpekyolu yerleşimi “Beypazarı”. Ankara için Dünya Mirası Listesi’nde olması gereken bu özel alanlardan bir diğeri de, Cumhuriyetin modern kentsel ve mimari mirası olan Atatürk Bulvarı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi UNESCO Komisyonu, Ankara’nın Dünya Mirası alanları hakkında toplumda bilinirlik kazandırmak ve özellikle gençler arasında farkındalık yaratmak üzere sosyal çalışmalar da yapmaktadır. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü ve Ankara Uluslararası Film Festivali ekibiyle 2022 yılında yürütülen ortak bir proje ile bu alanlar hakkında kısa filmler üretilmiştir. Kitapta yer alan karedkodlarla projeyle ilgili detaylı bilgiye ve filmlere ulaşmak mümkün.

Kitaba ankara.bel.tr/yayinlar adresinden ulaşılabilmektedir.

Etiketler: