Arch for M.E.: Akdeniz Ekolojisinde Mimarlık ve Sürdürülebilirlik

RABİA KÜÇÜK

ARCHIMIM, İzmir Serbest Mimarlar Derneği, İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ortaklığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 20-21 Eylül tarihlerinde İzmir Bıçakçı Han’da "Architecture for Mediterranean Ecology" (Arch for M.E.) etkinliği düzenlendi.

Ulusal ve uluslararası odaların mimar ve iç mimar temsilcileri, tasarımcılar, yatırımcılar, mühendisler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, Akdeniz mimarlık dünyasını, ekoloji ve sürdürülebilirlik teması altında bir araya getirmeyi, çevre ile uyumlu tasarım konularında yeniliklerin tanıtılmasını ve farkındalık yaratmayı hedefledi.

Etkinlik ARCHIMIM kurucu ortakları İlkay Ongun ve Kaya Erer, İzmir Mimarlar Odası Başkanı İlker Kahraman, İzmir İç Mimarlar Odası Başkanı Burcu Yazgan, İzmir Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Dürrin Ulema ve eski başkan Tamer Aksüt’ün açılış konuşmalarıyla başladı. İlkay Ongun etkinlik hakkında şunları aktardı: "Etkinlik fikri ortaya çıktıktan sonra İzmir Serbest Mimarlar Derneği, İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile bir buçuk yıl süren görüşme ve toplantılarımız başladı. Sürece İzmir Büyükşehir Belediyesi de dahil oldu. Akdeniz mimarlık ortamını bir araya getirebilmek bizim için çok önemliydi. Akdeniz kültürünü yansıtan, festival tadında bir etkinlik olması için uğraştık."

İki gün boyunca, iki farklı sahnede ekolojik ve sürdürülebilir proje deneyimleriyle öne çıkan, ulusal ve uluslararası sektör uzmanlarının katıldığı oturumlar yürütüldü. Eco Talks sahnesinde Nurullah Kaya koordinatörlüğünde ulusal profesyoneller toplam altı oturumda 25 sahne sohbeti gerçekleştirdi. Aynı sahnede sektörde ekolojik ve sürdürülebilir çözümler üreten firma yetkilileri de tanıtımlar yaptı. International Talks sahnesinde ise Sasha Nokay koordinatörlüğünde uluslararası katılımcılar dokuz farklı konferans oturumu gerçekleştirdi. Konuşmacılar arasında İtalya, İspanya, Tunus, Fransa, Yunanistan ve İsrail’den mimarlar ve iç mimarlar odası başkanları da vardı.

Akdeniz mutfağından ikramların bulunduğu etkinlikte, farklı sanatçıların eserlerinin sergileri, seçici kurul tarafından onaylanmış, ulusal ve uluslararası tedarikçilerin, ekolojik ve sürdürülebilir ürün çözümlerini sundukları alanlar da ziyaretçilere açıktı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: