AYI Pub

EN

BARN-Arch tarafından tasarlanan AYI Pub, Kadıköy Rıhtım bölgesinde, 90 m2 oturuma sahip yapının zemin katında yer alıyor. Yoğun yaya kullanımlı Neşet Ömer Sokak ve iskele cephesinde yer alan Albay Faik Sözdener Caddesi olmak üzere iki cephe ile dışarıya açılıyor.

Kullanıcı profiline uygun, mekan aidiyeti ön planda tutularak; malzeme seçimleri ve yerleşim kurgusu ile atmosferi güçlü modern pub konsepti oluşturulmuş.

Ahşap kullanımına daha az yer verilerek diğer pub projelerinden farklı bir noktada konumlanan AYI'nın yerleşim kararlarında, komünite ve paylaşım kavramları üzerinde durulmuş. Barın konumu mekan merkezinden Neşet Ömer Sokak tarafına, cepheye mesafeli şekilde girişe alınarak bar kütlesinin sokaktan okunması sağlanmış.

Bar tarafında bulunan bira fıçıları; mekan giriş tasarımını oluşturuyor ve tasarlanan mekanik boru sistemi ile birlikte barı besliyor. Mekanik ve elektrik ekipmanlar, barın son kaplama malzeme seçimlerinde önemli rol oynuyor. Bar tezgah altı, tel elektrik tavası ile kaplanırken, bar alnında düzensiz perde görünümünde özel büküm alüminyum levhalara yer verilmiş. Bar arkası; mekanik birleşimli kara sac raf sistemi ve hacim derinliği sağlayacak aynalar ile tamamlanmış.

Mekanın geri kalanında bu dil devam ettirilerek mekana özgü özel tasarım aydınlatma ve mobilyalar tasarlanmış. Ham malzemelerin yoğunlukta olduğu bu tasarımlarda, kullanım senaryolarına uygun farklı koruma kaplamaları seçilmiş.

Mekan merkezinde, altı metre uzunluğunda cam tuğla malzemeden oluşan aydınlatmalı bar masası konumlandırılmış. Paylaşımı odağına alan masanın, yüksekliği ile mekanı bütüncül şekilde okutması sağlanmış. Elektrik tavaları ve florasanlardan oluşan özel aydınlatma tasarımı ile masa görünür şekilde ön plana çıkarılmış.

İnşaat aşamaları

Bina güçlendirmesinde kullanılan ek strüktür çelik sistem, bulunduğu yüzeyden farklı renkte vurgulanarak endüstriyel dokunun tamamlayıcısı olarak nitelenmiş, iç mekan peyzaj düzenlemesi mekan programına uygun kalınarak tasarlanmış.

AYI Pub’ın bu lokasyonda uyguladığı tasarımın, diğer şubeleri için öncü konsept tasarım olması amaçlanıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: