b. kitap’tan Yeni Yayın: “Plug - Kelimeler Üzerinden Bir Mimarlık Ofisinin Üretimleri”

“Plug – kelimeler üzerinden bir mimarlık ofisinin üretimleri”, b. kitap’tan çıktı. Buşra Al’ın kurucusu olduğu Plug’ın tasarımsal yolculuğunun izini metinler, diyagramlar ve kelimeler üzerinden süren kitap, Sait Ali Köknar, Yeşim Özgen Kösten, Nevzat Sayın ve Ezgi Tuncer’in katkılarına yer veriyor.

Tasarımın ölçeği ne olursa olsun, o tasarımı oluşturan kavramları ve yapıları parçalanabildiği kadar en küçük birimlerine ayırmak, konunun esasını daha iyi anlamak için sık kullandığımız bir yöntem. Bu birimleri artık parçalanamayacağına ikna olduğumuz yere kadar etüd edip, sonra bu parçaları yeniden bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluşturmaya çalışmak da bu çabanın ikinci aşaması…

2014 yılından bu yana mimarlık ve tasarım pratiğini sürdüren Plug’ın ilk 6 yılında gerçekleştirdiği kavramsal ve pratik üretimini, sıklıkla kullandığı kelimeler üzerinden bir dizgeye dönüştürmeyi amaçlayan kitapta, anlatı 4 ana kelime ekseninde bölümleniyor: “Ölçekler-arası”, “eklemlenme”, “boşluk”, “bir-arada”. Hareket noktasını oluşturan bu sözcüklerin uzantısında, metin ve diyagramların içerisinden onlara eklemlenen alt kelimelerle bir sözlüğe dönüşen kitap, Plug’ın üretim sistematiğini okunabilir kılmayı ve sürekliliği sağlanacak bir arşivleme sisteminin altlığını oluşturmayı hedefliyor.

Ofisin düşünme ve yapma biçimlerinin Buşra Al’ın kaleminden aktarıldığı metinlere Sait Ali Köknar, Yeşim Özgen Kösten, Nevzat Sayın ve Ezgi Tuncer’in bu yolculuğa tanıklıkları üzerinden değerlendirmeleri eşlik ediyor. Tasarım ve uygulaması Tolgahan Akbulut imzası taşıyan kitabın editörlüğünü ise Sibel Senyücel ve Neslihan Şık üstleniyor.

Etiketler: