Balear Adaları, Inca’da 54 Sosyal Konut

EN

Joan J. Fortuny Giró ve Alventosa Morell Arquitectes tarafından tasarlanan 54 Sosyal Konut projesi, İspanya'nın Balear Adaları bölgesindeki Inca şehrinde yer alıyor.

Balear Konut Enstitüsü’ne (IBAVI) ait 3.266 m2 alana sahip dikdörtgen arsaya yerleşen proje, kentsel çevreyle kurduğu ilişkiye ve programın işlevsel çözümüne odaklanıyor.

IBAVI tarafından önerilen program, zemin kat ve üzerindeki iki kata eşit şekilde dağılan toplam 54 konut ve bodrum katta yer alan otoparktan oluşuyor. Kuzey – güney aksında yerleştirilen iki bağımsız yapının ortasında, iki binayı birbirine bağlayan ortak kullanım alanı bulunuyor.

Raiguer Bulvarı ile Emmet Abrahim Caddesi’nin kesişiminden yer alan sosyal konut bloklarında, konut modülleri, ıslak mekanların oluşturduğu çekirdeğin iki yanında, iki farklı cepheye yönelen yatak odaları ve yaşam mekanları şeklinde tasarlandı. Gündüz ve gece mekanlarının yönleri her katta manzara, güneş ve rüzgar etkisine göre değişiyor. Her evin açık alan kullanımı için zemin katta özel bahçeler, üst katlarda ise iç avlu ve teraslar düzenlendi.

Binanın yapısal strüktürü, çelik profil kolonların taşıdığı, geniş açıklıklı, 35 cm kalınlığında betonarme retiküler döşemelerden oluşuyor. Bölgenin killi zemin yapısı nedeniyle otopark katı betornarme perde duvarlarla inşa edildi.

Cephede; arasında geri dönüştürülmüş pamuk yalıtım katmanı olan yerel seramik kaplamalar ile üzerine doğal pigmentler içeren ince bir kireç tabakası püskürtülmüş, mantar ve kireç karışımından oluşan sıva uygulamasıyla yalıtım sağlandı. Doğramalar termal yalıtımlı alüminyumdan üretildi, güneş kırıcılarda ise sürdürülebilir tarımla elde edilen karaçam ağacı kullanıldı. İç mekan döşemeleri bioyakıtla şekillendirilmiş yerel seramikle kaplandı.

Yalıtım tabakası üzerine serilmiş çakıl taşlarıyla kaplı teras çatıda fotovoltaik paneller, iklimlendirme sistemleri ve havalandırma kanalları bulunuyor. Evlerin iklimlendirmesi, havayı yumuşatarak ısı geri kazanımı sağlayan havalandırma sistemleriyle çözüldü. Zemin kattaki ortak kullanım alanlarında ve bahçede sirkülasyon beton bir tretuvarla sağlanıyor, bunun dışındaki toprak alanın üzeri yağmur suyunu doğal şekilde geçiren çakıl taşıyla kaplandı. Zamanla, ortak kullanım alanları ve yürüyüş yollarında gölge sağlaması için Jakaranda ağaçları dikildi.

Etiketler:

İlgili İçerikler: