Ban Architects Fas Depremi için Harekete Geçti

GÖKÇE ARAS ENGİN

Pritzker Mimarlık Ödüllü mimar Shigeru Ban ve Gönüllü Mimarlar Ağı (VAN/Voluntary Architects' Network), BM tarafından toplanan afet müdahale istatistiklerine göre, 8 Eylül 2023 tarihinde 30.000'den fazla insanı yerinden eden 6,8 büyüklüğündeki Fas depreminin ardından bölgeye göndereceği Kağıt Kütük Ev (Paper Log House) prototipinin teslimatı ile ilgili detayları paylaştı.

Böylece,160.000’den fazla yapıyı kullanılamaz hale getiren 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin ardından Suriye ve Türkiye’de uygulanan sistem son dört ay içinde üçüncü kez kullanılmış olacak.

Marakeş Ulusal Mimarlık Okulu, Ban'a, Japonya'nın Kobe kentinde 1995 yılında yaşanan deprem sonrasında ilk kez kullanılan barınakların teslimatını koordine etme konusunda yardımcı oluyor. Ban, projeyi 27 Eylül tarihinde Marakeş Ulusal Mimarlık Okulu'nda sundu ve afet yardımı sağlama konusundaki uzmanlığını paylaşmak üzere bir de konferans verdi. Konferansın ardından felaketten etkilenen bölgeleri ziyaret etmek, değerlendirmek ve yapıların kurulabileceği potansiyel yerleri belirlemek amacıyla Marakeş’te kalarak çalışmalarına devam etti.

Türkiye’de kullanılan yapılar, geçmiş prototiplere göre biraz daha kalıcı konaklama olanağı sunuyor ve yalnızca üç günde inşa edilebiliyor. Kurulum öncesi hazırlık için de yaklaşık on gün gerekiyor. Karton tüpler, Kağıt Kütük Ev'in sütunlarını oluşturarak duvarları, zemini ve çatıyı oluşturacak şekilde düzenlenmiş prefabrik ahşap panelleri destekliyor ve tüm elemanlar kum torbalarıyla dolu plastik bira kasalarından oluşan bir taban üzerinde yerden yükseltiliyor.

Ban'ın bu çalışması küresel mimarlık camiasının, yeniden inşası yıllar sürebilecek yerlerde afetzedeler için daha istikrarlı bir ortam yaratılmasında önemli bir rol oynayabileceğinin de bir hatırlatıcısı niteliğinde.

Fas hükümeti, nüfusu yaklaşık 4,2 milyon olan bölgeye yardım koordinasyonu sağlamaya çalışıyor. Depremde 60.000’den fazla evin hasar gördüği; bazı köylerin tamamen yok olduğu tahmin ediliyor.

Firmanın kar amacı gütmeyen Gönüllü Mimarlar Ağı (VAN/Voluntary Architects' Network) kolu aynı zamanda Ukraynalı mültecilerin Polonya'da barındırılmasına ve Japonya'da Mayıs ayında yaşanan Ishikawa depremi mağdurlarının iyileşmesine yardımcı olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Fas hükümetiyle çalışan diğer yardım kuruluşlarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: