Barselona'da Ortak Çalışma Alanı

EN

Midori Arquitectura'nın, Sinèrgics için tasarladığı ortak çalışma alanı Barselona'nın Baró de Viver mahallesinde konumlanıyor.

2016 yılında Baró de Viver'de başlayan bir girişim olan Sinèrgics'in temel amacı, Barselona'nın bu bölgesinde bulunan serbest çalışanlara ve küçük şirketlere serbest çalışma alanları sağlamak.

Girişim, başlangıcından bu yana iki ofis, iki atölye ve bir toplantı odası olmak üzere beş farklı mekan oluşturdu. Bu alanların kullanımı için yapılan başvurulardaki artış, Sinèrgics'i yeni yer arayışına yönelterek, büyümesini sağladı.

Bu mekanın tasarımı, 2020'den beri Sinèrgics'te iş arkadaşı olan midori arquitectura'ya yaptırıldı.

Yeni çalışma alanında, küçük gruplar ya da bireysel çalışmalar için gerektiğinde bölünebilen, toplantı ve sunumlar için serbest alan sağlayan çok amaçlı bir mekan oluşturuldu. Aynı anda farklı kişi ya da grupların odayı kullanabilmeleri için, tavandan zemine inerek mekanı bölen, mahremiyet ve akustik konfor sağlayan, kalın, ses emici perdeler eklendi. Perdeler toplandığında, daha büyük gruplar veya farklı etkinlikler için tek bir açık alan yaratılıyor.

Tasarımın mümkün olduğunca sade tutulması amaçlandı: Beyaz duvarlar alanı çevrelerken, zeminden tavana uzanan geniş pencereler mekanı bitişikteki sokağa açıyor. Gerektiğinde mahremiyeti sağlamak için sokak mazarası da perdelerle kapatılabiliyor. Zemin homojen tutularak tek bir açık alan hissi verilirken, tavanda bunun aksine her bir alt oda için farklı renkler kullanıldı. Perde raylarını gizlemek için her bir bölümde tavan alçaltıldı.

Renkler, alt bölümlere net ve farklı bir görünüm kazandırmak üzere seçildi. Perdeler çekildiğinde alanın tamamen dönüşmesini sağlıyor ve aynı zamanda Sinèrgics için temel olan ortak çalışma ortamına ve topluluk ideallerine hitap eden Bauhaus havasını yansıtıyor.

Etiketler: