Betonu Katlamak

Çin’in doğu kıyısındaki Wuhan şehrinde turnalardan esinlenerek tasarlanan pavyon ziyaretçilere dinlenebilecekleri, seremonilerde kullanabilecekleri ve meditasyon yapabilecekleri bir mekan sağlıyor.

Pavyon, Asya’da uzun ömür, ölümsüzlük ve manevi aşkınlık ile ilişkilendirilen kırmızı taçlı turnalardan ilhamla tasarlanmış. Tai Kang Grubu aracılığıyla hayata geçirilen projenin süreci, kağıt katlama sanatı origamideki turna formunun yorumlanması ile başlamış.

Kamusal kullanıma açık olan pavyonda kullanıcılar için dinlenme ve zaman geçirmelerine olanak sağlayan mekanlar mevcut. Bunların yanı sıra pavyon seremoniler ve meditasyon alanlarının da yaratıldığı bir maneviyat mekanı olarak kurgulanmış.

Biçim olarak açılı ve keskin yüzeylerin üretilmek istendiği pavyonun beton işçiliği çok önemsenmiş. Bu nedenle inşa sürecinde yapının dış yüzeylerine el işçiliği ile beton parlatma tekniği uygulanmış. Yapının yüzeylerindeki boşluklar cam ile kapatılacağı için camların yerleşeceği boşluklar panelleri tutabilecek hassaslıkta inşa edilmiş.

Pavyonun açılı yüzeylerinde bulunan açıklıklar manzarayı çerçeveleyen ve turnaların uçuşlarının izlenebileceği boşluklar olarak tasarlanmış. Yapıda zaman geçirilebilecek mekanlardan biri olan kafede bulunan spiral merdiven ise çatıda yer alan meditasyon platformuna açılıyor.

Etiketler: