Big Top: Sirk Kantini

EN

Multitude Of Sins tarafından tasarlanan Big Top Projesi, Yeshwantpur, Bangalore, Hindistan'da yer alıyor. Nostalji ve seyahat unsurlarının iç içe geçtiği "çiftlikten sofraya" yemek mekanı, Sirk Kantini (The Circus Canteen) olarak adlandırıldı.

Proje Big Top; birinin çöpünün başka birinin hazinesine dönüştüğü yer.

Sıradanlıktan oldukça uzak, bir gösteri alanı konseptiyle tasarlanan projede, yüzey kaplamalarından özel aydınlatmalara, sanat enstalasyonlarından mobilyalara kadar neredeyse bütün detaylar, hurda pazarları ve çöplüklerden elde edilen hazinelerden ve şehir genelinde düzenlenen atık bağış kampanyasından seçildi. Kullanılan malzemelerin yalnızca %10'u yeni.

Bangalore Creative Circus'un sanatsal topluluğu tarafından dekore edilen mekan, tonlar, dokular ve ileri dönüşümlü enstalasyonlar olarak ortaya çıkan, zincirlerinden kurtulmuş yaratıcı ifadenin bir simgesi. Atıkların yeniden tasarlanarak heykelsi bir varlığa büründüğü her masa, işlevsellikle sanatın bütünleştiği bir deneyim alanına dönüşüyor.

Girişteki kemer dizisi, canlı deniz mavisine boyanmış hurda metalden oluşuyor. Geçiş yolu ekseni, bisiklet zincirleri ve metal talaşlardan oluşan grunge avizelerle süslendi ve armatür görevi gören geri dönüştürülmüş araç farları ile çevrelendi. Mekanı kaplayan zemin döşemesinde, atık kaplama elemanları Tetris oyunu gibi birbirini tamamlayacak şekilde birleştirildi. Atılmış duvar kağıdı parçalarından oluşan bir patchwork kolajı, yemek tezgahına renk ve desen etkileşimiyle perçinleyici bir fon oluşturuyor. Kolajın odak noktası olduğu duvar, e-atıklar, eski sıhhi tesisat armatürleri ve atılmış mobilyalardan oluşan karmaşık bir atık yapbozunu andırıyor.

Big Top Projesi, acil bir çevresel mesajın işaretçisi olmakla birlikte, kimliğini son kullanıcılarına ifşa ederken sanatsal bir görünüme bürünüyor. Tuhaflıkların ve alışılmadık detayların rastlantısal olarak bir araya geldiği, uyumsuzlar için bir alan...

Etiketler: