Buluşma Zemini

Esas işlevi evsizlere barınma ve yiyecek imkanı sunmak olan projede mekan, çevre sakinlerinin kullanımına da açık tutularak diyaloğun aracısı olma niyeti taşıyor.

2007’de Londra’nın Islington bölgesinde doğup büyümüş Sheila Scott ve Louie Salvoni tarafından kurulan Shelter from the Storm, bir kilisede tek gecelik olarak başlayan öyküsünü yılın her günü evsizlere ücretsiz barınma imkanı sağlayan bir yardım kuruluşu olarak sürdürüyor. Holland Harvey ekibinin projesi de işlevini yitirmiş bir marketi bu kurumun kalıcı mekanına dönüştürme amacıyla gerçekleştirilmiş. 42 yataklı, restoran ve “topluma geri kazandırmak” esaslı hizmetlerin verildiği mekan, gün içinde çevre sakinlerinin de kullanımına açık kafeyi de kapsıyor.

Projenin merkezinde insanın olduğunu belirten ekibe göre tasarımı geliştirmenin yolu, barınma evine ilk kez girecek bir konuğun düşünce yapısını anlamaktan geçiyordu. Bu bağlamda hassasiyet, ev hayatı ve içtenlik, projenin ardındaki esas ilkeler olarak tanımlanmış. Dışarıdan kullanıma açık kafe için geniş ve açık bir ön cephe tasarlanırken barınma evinin girişi kırmızı bir kapıyla ayrılmış. Girişi takiben doğrudan hacmin içine düşmeden ara mekanlarla desteklenmiş plan kurgusu ile konuklara zaman tanımak, açık mutfak ve yemek alanına doğru, bedeni büyüyen ölçeğe yavaşça dahil etmek, yumuşak bir geçiş sunmak istenmiş. Yatak odaları ve ıslak hacimlerin ev içi mekanlardan yola çıkılarak tasarlandığı projede, detaylar konuklarının mekanı sahiplenmesini mümkün kılma niyeti taşıyor; bunun için müşterek mekanlarda da kişilere özgü kullanılacak eşyalar eklenmiş.

Tasarımcılarının projeyi ele alış biçimi, kendi deyimleriyle, evsizlik ve evsiz etrafındaki önyargılara bir tür karşı cevap üretmek. Bunun tasarıma yansımasını ise şemada şeffaflık, cephede ve iç mekanda açık yüzeylerin kullanımı gibi kararlarla destekliyorlar. Kafe de benzer şekilde barınma evini daha geniş bir toplulukla etkileşime geçirmenin aracısı olarak görülüyor. Böyle küçük bir müdahalenin birbirleri için öteki olan bireyleri bir araya getirecek bir alan üreteceği, barınma ve evsizliğin toplumsal karşılığına dair yürütülmesi elzem görülen bir tartışmanın zemini olacağı düşünülüyor.

Etiketler: