Ca Marcelo

EN

Guillem Carrera, 17. - 18. yüzyıldan kalma, zemin katı uzun bir süre demirci atölyesi olarak kullanılmış ve zaman içerisinde birçok farklı müdahaleye maruz kalmış bir yapıyı restore ederek konforlu bir eve dönüştürdü.

Zamanın etkisi ve bakım eksikliği nedeniyle oldukça yıpranan bina, üç aşamada gerçekleştirilen restorasyonla yenilendi. Çatı ile başlanan restorastorasyon çalışmasında, cephe ve terasların ardından, iç mekan tadilatları gerçekleştirildi. Binanın tarihi özelliklerinin ve karakterinin korunarak yenilenmesi amaçlandı.

Yapı içerisinde birbiriyle ilişkisi olmadan, dağınık yerleştirilmiş merdivenler bir çekirdekte toplandı. Bu sayede diğer mekanlar daha aydınlık ve fonksiyonel bir tasarımla değerlendirildi.

Cephede açıklıklar yeniden düzenlendi; balkon ve pencere korkulukları gibi süslemeler, nal değiştirmek için kullanılan demir parçaları ve köşede bulunan taş gibi ayırt edici unsurlar korundu. Zemin kat planı, demirci atölyesi olduğunu hatırlatan detaylar korunarak restore edildi. Antika bir demir kapıyla ayrılan hol ve çok amaçlı alanın bulunduğu bu katta, duvarlardaki zamanın ve farklı müdahalelerin izleri bir işlem uygulanmadan korundu.

Birinci kat, ikinci kat ve çatı katı, aydınlık ve konforlu bir ev oluşturmak için birleştirildi. Mekanlar çağdaş konut fonksiyonunu karşılayacak şekilde yeniden düzenlendi ve cephelerdeki mevcut pencerelerin konumları iyileştirildi. Birinci kat, yatak odaları için düzenlendi, ikinci kat geniş bir yaşam alanı olarak değerlendirildi, en üst katta ise çalışma alanı, çamaşır odası, iki yatak odası ve teras yer alıyor.

Etiketler: