Casa Del Búho

EN

İspanya, Malaga'da 60'larda inşa edilmiş ve zamanla harabe haline gelmiş bir ev, GonzaloGA tarafından yeni işlev ihtiyaçları için genişletilerek yenilendi.

Ev özgün halinde üç kişilik bir aileyi ve bir hizmet görevlisini barındıracak şekilde inşa edilmişti. Yenileme çalışmaları sırasında, dört kişilik bir aile uygun şekilde genişletilerek, bir misafir odası, bağımsız bir daire ve bir oyun alanı ile birlikte gerektiğinde iki ayrı bölüme ayrılabilecek şekilde tasarlandı.

Evin yeniden inşası ve rehabilitasyonunun getirdiği en büyük zorluk, yapının taban alanını genişletmeden daha fazla kullanım alanı oluşturabilmekti. Bunun için öncelikle kısmen harap olduğu için doğu yönündeki dikdörtgen kanadın yıkılması gerekti. Bu yeni kullanılabilir alanla birlikte; mutfak, oturma odası, yatak odaları ve banyo gibi temel bölümler ve bağımsız girişe sahip daire, L formunda bir kütle içerisinde çözüldü. Evdeki en büyük değişiklik, yeniden inşa edilirken eklenen bodrum kat sayesinde hacmi iki katına çıkan doğu kanadında gerçekleşti. Fonksiyonel bir bodrum kat oluşturmak amacıyla bu kata doğal ışığın ulaşmasını sağlayan, aynı zamanda evin güneyindeki bahçeye bağlanan bir veranda tasarlandı.

Yeniden inşa edilen kanat, özgün yapıya biçimsel ve strüktürel uyumla tasarlandı. Özellikle özgün kısmın kuzey (giriş) cephesiyle ortak alana bakan cephesi, yeniyle eskinin bütünleşmesini sağlamak için geleneksel yapım teknikleriyle çözüldü. Yapının güney cephesinde ise, geleneksel ve çağdaş inşaat teknikleri arasında, konstrüktif hibrit bir sistemle çözülen büyük pencereler açılarak, manzaradan ve güneş ışığından yararlanıldı. Binanın çatı konstrüksiyonu, her blokta eğimleri değişen metal makaslarla çözüldü. Yeni çatının bir kısmı geri kazanılan eski kiremitlerle kaplandı, geri kalanı ise, evin özgün yapısına uyum sağlamak üzere eskilere benzer düz kiremitlerle tamamlandı.

Etiketler: