Casa Plebania

EN

İspanya'da, Montblanc'ın tarihi bölgesinde yer alan Casa Plebania'nın (Plebania Evi) restorasyonu, Sotelo Margalef Arquitectes ve Jorge Cuevas Arquitecto tarafından gerçekleştirildi.

Farklı zamanlarda eklenen katmanlar nedeniyle özgün formunu yitirmiş olan Ortaçağ'dan kalma ev, 3-3,7 m genişlik, 13 m uzunluktaki zemin alanıyla, dahil olduğu yapı bloğunun köşesinde konumlanıyor.

Titiz bir analize dayanan müdahale, cepheler ve bazı zemin döşemeleri gibi özgün unsurların temizlenerek geri kazanılmasını ve yitirilmiş detayların yenilenmesini kapsıyor. Proje, yeninin açıkça okunabildiği başka bir katman oluşturuyor.

Ara katlarla birlikte yedi farkılı seviyede düzenlenen yapıda; iç kısımda döşeme kaplamaları korundu, cephenin yenilendi ve yeni bir çatı oluşturuldu. Her ara kat, diğer iki katla görsel bağlantı kurarak, mekanlar arasındaki ilişkiyi en üst düzeye çıkarıyor.

Merkezde bir omurga hattı oluşturan merdiven, odaları ve dolaşım alanlarını birbirine bağlıyor. Esnek kullanım olanakları sunan mekanlar, çatıdan gelen doğal ışığın en alt kata süzülmesini sağlayan merdivenin etrafında dizilerek tüm yapıda periskop etkisi yaratıyor.

Etiketler: