Daphne

EN

Margine, Salento kırsalında, asırlık zeytin ağaçlarının ve eski köy yapılarının kalıntılarının hakim olduğu manzaraya bakan özel bir villa projesi tasarladı.

Stüdyo, Akdeniz mimarisinin beyaz ve kompakt hacimlerle karakterize edilen stilistik özelliklerini özel gölgeleme sistemleriyle yeniden yorumluyor.

Eve plastik ve monolitik bir form veren yapısal sistem; tek katta ve simetrik düzende çözüldü. Eşkenar dörtgen boşluklar oluşturan, ızgaralı beton bloklarla karakterize edilen cephe sayesinde, gün boyunca mekanlara yansıyan karmaşık bir ışık ve gölge oyunu yaratıldı.

Merkezde konumlanan yemek ve yaşam alanı, yüzme havuzu ile arkasındaki manzarayı algılamaya olanak tanıyan büyük pencere açıklıklarıyla diğer mekanlardan ayrışıyor. Yaşam alanının iki yanında yatak odaları bulunuyor: Bir yanda özel banyolu ve gömme dolaplı ana yatak odası, diğer yanda ise iki yataklı bir yatak odasıyla birlikte, banyo ve çamaşır odası yer alıyor.

Malzeme seçimlerinde, geleneksel yöntemler çağdaş anlayışla yeniden ele alınıyor. Tüf taşı duvarlar, zeminler ve lecce taşı kaplamalar, yumuşak hatlara sahip beyaz sıvalarla öne çıkan konsepti güçlendirmek için mobilyalar minimal tutuldu.

Yaşam alanını aydınlatan tavan penceresi, aynı zamanda, gelecekte üst kata eklenebilecek yeni bir yatak odasına çıkacak merdivene alan sağlıyor.

Etiketler: